Dizajn socialistických reklám zo sedemdesiatych rokov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ako vyzerala prezentácia národných podnikov?  Po zverejnení zoznamu národných podnikov zozbieraných vedcom Karolom Ondriášom bude pre našich čitateľov zaujímavosťou, ako sa tieto podniky verejne prezentovali a ako propagovali svoje produkty. Ako pripomenul šéfredaktor Tomáš Klimek na prezentácii DAV DVA v prezentácii súčasnej autentickej ľavice absentuje kultúrna rovina. Súčasná ľavica hovorí o politických a ekonomických témach, avšak čo vám môže povedať o kultúre a umení? Je preto na čase, venovať sa aj hudbe, architektúre, filmu, divadlu, dizajnu a umeleckej sfére. Pravica si sprivatizovala aj „fetiše socializmu“ a vykastrovala ich o ideovú a myšlienkovú rovinu. V mnohých reláciách a článkoch o umení vám ukážu, rôznorodosť retro predmetov, no nedopovedia, že sme si tieto výrobky vedeli vyrobiť sami ako ČSSR. Dnes, v čase, keď neexistuje slovenská ekonomika je vlastná výroba už iba snom.  Socialistická neskorá moderna 60. a 70. rokov poskytla obrovské možnosti pre talentovaných dizajnérov, architektov, výtvarníkov či sochárov. V dnešnom článku sa zameriame na predchodcu marketingu – propagáciu národných podnikov. Niektoré reklamy vyznejú úsmevne, no mnohé svojim dizajnom vyznievajú vkusnejšie, než agresívny reklamný smog, ktorý na nás útočí v hypermoderných mestách…

Logá národných podnikov

Kvalitu, vkusnosť a inovatívnosť dizajnu log národných podnikov vieme oceniť až s odstupom času a možno aj vďaka dnešnému masívnemu nevkusu súkromných podnikateľov…

Automobily

Zo všetkých reklám na automobily vyberáme tú najvkusnejšiu – reklamu na Škodu MB 1000. Zdroj fotografií je z relácii Noc v archíve (viď video nižšie).

 

Elektrospotrebiče

Reklamy na elektrospotrebiče z hudobného časopisu Populár zo 70. rokov…

     

Hodinky

V časopise Populár ste mohli nájsť aj takéto modernisticky poňaté reklamy na hodinky…

  

Okuliare, ponožky, ale aj príčesky…

Ďalšou zaujímavosťou sú reklamy, ktoré už dnes vyvolávajú úsmev na tvári, no kvalite ich dizajnu to neuberá…

   

Niečo pre ženy…

Na svoje si prišli aj ženy, zdroj opätovne časopis Populár…

  

…a niečo pre pánov…

Reklama na Prior v Nitre (dnes Malé Tesco) a dnes už neexistujúcu nitriansku lanovú dráhu

 

Dizajnové reklamy na potraviny (zdroj socikstyle)

Kampaň národného podniku Slovakofarma pre zbier liečivých rastlín

  

 

Potraviny a poľnohospodárstvo, agrotechnika

Jednou z najväčších výsad ČSSR bola potravinová sebestačnosť.  Vyberáme pre vás niekoľko reklám z brožúry Agrokomplex 1975…

    

   

 

Reklama na stany

 

Nábytky

Kto by si nepamätal na staré normalizačné nábytky…

 


zdroj: Socikstyle.blogspot.com

Málokto dnes vie, že Západoslovenské nábytkárske závody mali svoju výrobňu aj v Malackách. Kto by nepoznal známe stoličky z ich produkcie. Na záver pridávame fotografiu z redakčnej rady DAV DVA, kde sme mali práve tieto stoličky k dispozícii… vyrobené Odštepný závod Západoslovenské nábytkárske závody Malacky

Mnoho ďalších fotografií nájdete na populárnej stránke Socikstyle

Na záver ešte dva kultúrne typy pre milovníkov retro výrobkov:

Ideologicky komentovaná (autori si neodpustili manipulatívne komentáre), no predsalen aspoň nejaká reportáž z výstavy Nech šije! mapujúca slovenskú módu v rokoch 1945 – 1989…

Slovenské múzeum dizajnu, pozri tu

Maroš Schmidt predstavuje Slovenské múzeum dizajnu

 

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *