Ekonomická demokracia ako alternatíva ku kapitalizmu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Kapitalizmus naráža na svoje limity. Neobmedzený ekonomický rast vo svete s obmedzenými zdrojmi proste nie je možný. Globalizácia svetových trhov tiež naráža. Už proste niet sa kam ďalej rozpínať, všetky trhy sú už obsadené. A to nehovorím o prichádzajúcej automatizácii.

Hrozí nám globálny krach alebo nájdeme udržateľnú alternatívu? Spravodlivý ekonomický model?

Mnoho popredných svetovo uznávaných ekonómov, mimo iného aj držitelia nobelovej ceny ako: Paul Krugman, Amartya Sen, Joseph Stiglitz a iní, sa začínajú vyjadrovať,
že kapitalizmus je už vo svojej záverečnej fáze, alebo že žijeme v post-kapitalistickej dobe. A dôvod, prečo ešte nenastúpil nový systém je ten, že žiadna teória sa nedostala do pozície reálnej alternatívy vo veľkom rozsahu. Čo s tým? Čakajú nás časy opakujúcich sa ekonomických kríz, sociálnych nepokojov alebo dokonca vojen?

Kapitalizmus ako taký dokázal nahromadiť veľké bohatstvo a pre vonkajšieho pozorovateľa sa môže javiť ako úspešný systém. Problém však nastáva pri rozdeľovaní dosiahnutého zisku. Prerozdeľovanie je veľmi nespravodlivé, lebo úzka skupina vlastníkov si berie čoraz väčšiu časť zisku na úkor pracujúcich. Výplaty zamestnancov nestúpajú rovnomerne so zvyšujúcou sa produktivitou ich práce. Nožnice medzi bohatými a chudobnými sa stále roztvárajú. Tento problém kapitalizmus nedokázal riešiť a čím ďalej sa to viac a viac prehlbuje. Dokonca sme opäť svedkami výrazného vykorisťovania práce v zaostalých krajinách kde ľudia pracujú v neľudských podmienkach pre medzinárodné korporácie.

Potrebovali by sme spravodlivejší systém, ktorý by bol minimálne tak efektívny, možno aj efektívnejší. Systém kde by nedochádzalo ani k minimálnemu vykorisťovaniu práce a v ktorom by sa celkový hospodársky rast v krajine a spoločenská nadvýroba spravodlivo rozdeľovala medzi čo najväčší počet ľudí. Tým by sa zmenšili majetkové a regionálne rozdiely. Investície by sa nevytvárali na súkromných burzách, ľudia by spoločne rozhodovali, do čoho investovať. V zamestnaní by ľudia demokraticky spolurozhodovali a podieľali sa na hospodárskom výsledku.

Systém ktorý tu jemne naznačujem už existuje. Existuje nielen v teoretickej rovine, ale v niektorých častiach sveta aj v praktickej. Ekonomická demokracia je skutočne spravodlivý systém, demokratický a omnoho efektívnejší ako súčasný kapitalizmus. Je to komplexný systém na ktorého opis jeden článok nestačí. Preto budem postupne uverejňovať články o ekonomickej demokracii.

Foto: Joe Schueller, CC

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *