Jozef Kroner a zlatá éra česko-slovenského filmu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Pred 20 rokmi, 12. 3. 1998 zomrel Jozef Kroner, slovenský filmový, televízny a divadelný herec (nar. 20. 3. 1924).

V začiatkoch svojej hereckej kariéry sa objavil v snímkach Drevená dedina (1954), Štvorylka (1955), Čert nespí (1956), Posledná bosorka (1956) či Statočný zlodej (1958).

Najslávnejšie úlohy stvárnil Jozef Kroner v 60. a 70. rokoch, v období Zlatej éry českého i slovenského filmu, divadla a kultúry vôbec. Diváci ho dodnes majú radi ako Kuba z rovnomenného filmu, ktorý nakrútil v roku 1965 a ktorý patrí priam povinne k sviatočnej atmosfére slovenských domácností (podobne ako neskoršie postavy Sváka Ragana či Adama Krta). V r. 1965 si zahral i v oscarovej snímke Obchod na korze. Svetové uznanie mu tu priniesla rozporuplná hlavná úloha Tóna Brtka. V tomto období stvárnil niekoľko postáv v ďalších známych filmoch ako Jerguš Lapin (1960), Polnočná omša (1962), Jánošík (1963) či televízny Živý bič (1966) a Slnečný kúpeľ (1969). V priebehu niekoľkých rokov sa Kroner začal objavovať prevažne v komédiách, kde svojim postavám vdýchol tragikomickú dušu a zdôrazňoval veľkosť malých ľudí.

Ku Kronerovým nezabudnuteľným postavám patria tiež Adam Krt (Rysavá jalovica, 1970), Pacho Matrtaj (Pacho, hybský zbojník; 1975), Mišo (Mišo, 1979) či Martin Pichanda (Tisícročná včela, 1983). Zahral si i v známych seriáloch Slovácko sa nesúdi (1974) Sváko Ragan (1976) a Lekár umierajúceho času (1983). Na divadelných doskách zahviezdil v muzikáli Fidlikant na streche ako mliekar Tovje.

Neopakovateľnosť priniesol mnohým filmovým hrdinom Kronerov originálny herecký výraz a farba hlasu. V roku 1967 dostal titul zaslúžilý umelec a v roku 1978 národný umelec. Na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes mu prejavili zvláštne uznanie, v Sorrente získal Striebornú sirénu, v Sofii Zlatú ružu. Americkí kritici zložili Kronerovi poctu prirovnaním k legendárnemu Charliemu Chaplinovi.

O živote a hereckej kariére Jozefa Kronera nakrútil v roku 1987 režisér Fero Fenič dokumentárny film Trate života Jozefa Kronera. V múzeu na Kysuciach mu postavili drôtenú sochu v životnej veľkosti.

(-ma-)

Vyšlo aj na Alternativy.sk

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Jozef Kroner a zlatá éra česko-slovenského filmu

  • 15. augusta 2018 at 23:00
    Permalink

    Skutočne Veľký Herec nie je ten čo hrá veľké úlohy, či hlavné postavy. Skutočne Veľkému Hercovi proste uveríte že – je to ON!
    ON – je sváko Ragán, ON je Pacho, ON je aj Kubo, Brtko, Jožko Púčik…..
    Tak, že sa dívate na film a nevidíte herca, dokonca nevidíte ani postavu – vy uvidíte skutočne TOHO ČLOVEKA!
    .
    Niet veľa takých hercov, ktorý to dokázali. J. Kroner k nim nepochybne patrí.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *