Knižnice vecí v Bratislave a Prahe a zdieľaná dieľňa v Brne

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Zhruba pred necelým rokom som písal, že v Bratislave funguje knižnica vecíGoetheho inštitúte na Panenskej 33. Zároveň som v tom článku oboznámil čitateľov o tom, čo to vlastne tá knižnica vecí je. V našom česko-slovenskom priestore však za ten rok pribudli nové, teda v tom čase myslím jedna v ČR už aj fungovala a to konkrétne tiež v Goetheho inštitúte.

Zdieľanie vecí, ich požičiavanie si a stály prístup k nim, obmedzený zatiaľ len otváracími hodinami, nejakým tým počtom a časom na vrátenie v týchto prvotných fázach rozvoja takejto ekonomiky, je nový trend, ktorého pozitíva pochopilo už viac ľudí. V zahraničí bývajú často doplnené dielňami, kde sa tieto veci aj opravujú, inovujú a pomáhajú spájať miestne komunity.

V Bratislave sa otvorilo komunitné centrum Bystro na Cintorínskej 3 s otváracími hodinami od 17:00 do 22:00 od utorkov až do soboty, ktoré taktiež zaviedlo svoju knižnicu vecí, kde však prístup k nej má podmienený členstvom. Ich facebooková stránka je tu.

V Prahe sa zas otvorila Library of Things Prague ako znie po anglicky názov tohto miesta na Hybernskej 4, s tým, že majú otvorené utorky, štvrtky a nedele od 17:00 do 19:00 alebo po individuálnej dohode. Ich web je tu. Ich facebooková stránka je tu.

Kým nová bratislavská dala veci vlastné alebo ich získavala medzi ľuďmi, pražská získala aj pomoc od súkromnej telekomunikačnej spoločnosti resp. jej nadácie. Avšak treba dodať, že táto spoločnosť primárne nepodniká v obore výroby resp. distribúcie produktov na bežné používanie v domácnosti alebo vonku a tak je pochopiteľné, že v niečom takomto nevidela konkurenciu. To je možno aj návod pre ďalších, ktorí by sa uchádzali o pomoc od rôznych nadácií, že to treba skúsiť u takýchto.

Posledný zaujímavý prírastok je zdieľaná dielňa v Brne v Skautskom inštitúte. Dá sa tam remeselne realizovať alebo navštíviť niektorý z ich workshopov. Dielňa je otvorená od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00, prípadne po individuálnej dohode aj inokedy. Adresa je Moravské námestie 12. Ich web je tu. Ich facebooková stránka je tu.

Zatiaľ je týchto miest málo, ale pribúdajú a čo je dôležité je, že tým, že majú výchovný charakter, narástol ich počet za posledný rok viac než o 1 a trúfam si povedať, že ak nie už u nás, tak rozhodne v zahraničí pribudnú ďalšie. Ich výhody sú nesporné a ktovie ako to bude v budúcnosti, keď to všetko bude zapojené na umelú inteligenciu, ktorá tie veci do nich dokáže vyrobiť, opraviť, triediť, uskladniť a vydať bez toho, že by na daných miestach musel reálne nejaký človek-skladník byť. Samozrejme dôležité bude, keď tieto knižnice získajú aj väčšie zariadenia a to veľa automobilov, počítačov a podobne. Na to však bude dôležité, aby sami mali väčšie priestory a zatiaľ teda aj viac zamestnancov kým to nie je celé elektronické. Pomôcť by v tomto mohli aj mestá a obce, ktoré by takéto služby mohli ponúkať sami na každej ulici, aby mal k tomu každý prístup, čo by radikálne znížilo konzumný spôsob života a možno nás nasmerovalo k inej ekonomike, citlivejšej k životnému prostrediu a k zdrojom tejto planéty. Otvorený prístup, otvorené zdroje, automatizácia, lokalizácia, digitálna spätná väzba, senzory v takmer každej oblasti nášho života, kde ich budeme potrebovať a aktualizované zoznamy dostupných zdrojov a produktov môžu našu spoločnosť premeniť od základov.

Foto: Skautský institut v Brně

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Knižnice vecí v Bratislave a Prahe a zdieľaná dieľňa v Brne

  • 28. novembra 2017 at 19:58
    Permalink

    Toto je do plaču, niekto zarobí 5000,- eur mesačne a niekto si musí požičať kladivo. Zdieľam heslo komunistov: KAPITALIZMUS- VOJNA, BIEDA, HNUS !!!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *