Ľudstvo pretvára planétu – ničí, drancuje a znečisťuje

Ľudstvo vytvorilo novú geologickú epochu a jeho stopy pretrvajú státisíce rokov. Holocén nebude posledným geologickým obdobím. Aspoň nie tým, ktoré poznáme. Zdá sa totiž iba otázkou času, kedy do školských osnov pribudne názov antropocén. Možno sa to stane už čoskoro, rozhodnutie závisí od členov Medzinárodnej komisie pre stratigrafiu (ICS), ktorá chce preveriť všetky argumenty za aj proti. Štúdia z magazínu Science tvrdí, že ľudia menia planétu komplexne a takým spôsobom, že začínajú byť rozhodujúcou geologickou silou.

Jedným z typických znakov ľudskej prítomnosti na Zemi je betón. Ak by sa rozprestrel rovnomerne po celej planéte, jeden štvorcový meter by bol pokrytý jedným kilogramom betónu. Približne polovicu všetkého betónu ľudia vyrobili v uplynulých dvadsiatich rokoch. Plastov je na Zemi toľko, že sa hmotnosťou minimálne vyrovnajú hmotnosti všetkých ľudí. Odolnosť a zloženie väčšiny umelých hmôt im spolu s betónom a hliníkom zabezpečí dlhodobé miesto vo fosílnom zázname, ktorému vedci dali názov technofosílie. Priehrady, banské aktivity a skládky odpadkov zmenili procesy sedimentácie v riekach a jazerách, vetry a ľadovce sa postarali o rozšírenie vplyvu ľudských zásahov do prírody ďaleko od pôvodných zdrojov. Odlesňovanie v trópoch, ktoré prináša aj výstavba nových ciest, ústi do erózie a nebezpečných zosuvov pôdy. Globálne najrozšírenejším signálom, ktorý po sebe ľudia zanechajú v usadeninách a ľadovcoch minimálne na stotisíc rokov, je podľa autorov rádioaktívny spad pochádzajúci z testovania jadrových zbraní.

My, ľudia, hráme hru, ktorá ovplyvní celú Zem na nepredstaviteľne dlhý čas. Myslím si, že antropocén je skutočne dôležitým javom, ktorý by mal donútiť ľudí najrôznejších profesií a zameraní konečne začať rozmýšľať, aké dedičstvo po nich zostane…

Foto: Sarah, CC

Redakčná poznámka: Redakcia DAV DVA nezodpovedá za prezentované názory prispievateľov či respondentov a nemusí sa s nimi úplne, ani čiastočne stotožňovať.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *