Nahráva a navštevuje opustené a strašidelné miesta. Jeho videá sledujú tisíce ľudí

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Jeho spoločníkmi sú tma, ticho a spomienky zabudnuté v opustených budovách. Nahráva videá z miest, kde sa zastavil čas a jeho meno je Ivan Donoval. Videá, ktoré zverejňuje majú tisíce zhliadnutí (Youtube kanál Ivana Donovala má až 12 tisíc odoberateľov). Donovalov koníček má aj svoje oficiálne pomenovanie – urban explorer – ide o prienik  medzi „archeológiou“, fotografovaním interiérov nevyužívanej architektúry a adrenalínovým športom. Subkultúra alebo skôr klubkultúra urban explorerov skúma katakomby, staré továrne a podniky, opustené nemocnice, hotely, kanalizáciu a iné zariadenia.

Práca Ivana Donovala je užitočná aj pre jednu zásadnú vec – vedome či nevedome spolu s videami dokumentuje aj stav Slovenska po roku 1989. Ukazuje ako sa národné podniky, hotely, kúpaliská, rekreačné strediská, kultúrne inštitúcie zmenili v ruiny. Klubkultúra urbexerov má dokonca aj svoje etické pravidlo: „Neodnášaj nič než fotky, nenechávaj nič než stopy.“ Donoval vo svojich videách pravidelne upozorňuje aby budovy nikto neznehodnocoval a nerozkrádal, aby sa tak zachovali aj pre ďalšie generácie. Prečítajte si viac v špeciálnom rozhovore.

Upozornenie: Redakcia DAV DVA v žiadnom prípade neodporúča navštevovanie nebezpečných, životu ohrozujúcich lokalít, ani žiadne aktivity, ktoré by porušovali zákon.


1, Dobrý deň Ivan, začnem hneď prvou najzásadnejšou otázkou. O čo ide komunite urbex – urban exploration? Prečo navštevujte opustené miesta a aký je cieľ tejto aktivity?

V skratke urbex komunite ide hlavne o preskúmanie miest, ktoré ľudia opustili. Každý má na návštevu opustených miest vlastný dôvod, niekto hľadá pokoj, niekto adrenalín, niekto si chce len spraviť fotku, v mojom prípade ide o natočenie videa, viac menej krátky mini dokument.

2, Kde pracujete resp. čím sa živíte?

Pracujem ako elektrikár v továrni na úpravu koží.

3, K vašim videám som sa dostal len nedávno. Máte slušný dosah. Ľudí evidentne opustené budovy fascinujú. Máte nejaký konkrétny cieľ, ktorý by ste chceli dosiahnuť ako napríklad obnovenie niektorej opustenej budovy či pamiatky?

Nemám ciele, vždy keď sa dozviem o niečom zaujímavom, čo chcem vidieť, sadnem do auta a idem… ďaleké zahraničie ma nezaujíma, mam rád miesta, ktoré sú na Slovensku alebo okolo. Proste také, ktoré sú dostupné pre každého môjho diváka.

4, Na našich stránkach aj v nultom čísle nášho časopisu sme publikovali zoznam dnes už takmer neexistujúcich národných podnikov od Karola Ondriáša. Asi pred rokom sme v redakcii rozmýšľali nad výstavou, kde by bolo ukázané, o koľko z nich sme prišli a ako dopadli porovnaním fotografií pôvodných budov a dnešného stavu. V podstate ste to urobili sčasti za nás. Zoznam je to skutočne pestrý. Aký máte názor na deštrukciu slovenskej ekonomiky – privatizáciu – ktorá nás doviedla do tohto stavu?

Článok som nečítal, opusteným budovám sa „intenzívne“ venujem len rok. Privatizácia? Veľa budov sa pred 89 stavalo úplne bezhlavo na miestach, kde nemali čo robiť, je to evolúcia, malé továrne nahradili veľké (automobilky). Na Slovensku vyrábajú autá, ktoré vyvážajú niečo iné, vyrábajú niekde inde a to zas dovážajú. V systéme ako je teraz som spokojný. Nič mi nechýba.

5, Páčilo sa mi, keď ste v jednom videu (Boháčova vila) pripomenuli, že takto (opustený a zničený rozľahlý majetok) dopadne každý, kto by chcel okrádať štát. Dávate do vašich videí aj konkrétne posolstvá a osvetu cielene?

Áno. Boháčova vila. Je jedno či prepadnete banku alebo spáchate podvody všetkého druhu, skôr či neskôr na vás prídu. Vila určite nebola postavená za mesiac a za peniaze zarobené v továrni. Dlho to vychádzalo ale aj tak sa niečo pokazilo

foto: archív Ivana Donovala

6, Vaše videá sú v istom zmysle posolstvom o stave našej krajiny po roku 1989. Aký máte názor na to, že je po Slovensko toľko krásnych stavieb, ktorá takto dopadli?

Beh času, krajina sa mení, budovy sa menia, ľudia sa menia, nie je to o 89tom… veľa starých budov sa používa dodnes a je ich určite viac ako tých, ktoré chátrajú. Niektoré proste už neboli dostatočne dôležité pre spoločnosť, a je nezmysel udržiavať niečo zbytočné.

7, Má komunita urbex nejaké globálne poslanie?

Urbex komunita nemá žiadne poslanie ? , je to len záľuba ako každá iná, ktorej sa venujú ľudia… horolezectvo, bicyklovanie … taktiež nemá žiadne globálne poslanie a predsa sa tomu ľudia venujú.

Kedysi vychýrené rekreačné miesto Zemplínska Šírava je dlhodobo v rozklade

8, Poznáte aj ďalších ľudí, ktorí sa venujú urban exploration?

Poznám niektorých osobne, niektorých len cez internet.

9, Ako často sa Vám stáva, že na opustených miestach niekoho stretnete?

Len výnimočne, preto sa im hovorí opustené ? , o Korytnici to neplatí tam je stále niekto…

Liečebný dom Machnáč (Trenčianske Teplice), architektonický skvost slovenskej moderny od architekta Jaromír Krejcar v dlhodobe deštrukcii

10, Dajú sa niektoré budovy ešte zachrániť? Ktoré si myslíte, že majú ešte nádej (zo zoznamu Vami navštívených lokalít)?

Všetky sa dajú zachrániť, len treba nájsť zmysel, prečo ich zachraňovať, ale jednoduchšie je postaviť novú na susednom pozemku…

11, Ktoré miesta na Slovensku považujete za najstrašidelnejšie?

Hlboké bane, tam už niet pomoci.

12, Na záver Váš odkaz našim čitateľom a celkovo vaše posolstvo svetu…

Moje posolstvo: Ak už pôjdeš niekde, objavíš niečo, chceš sa pochváliť na sociálnych sieťach, prezraď aj polohu, lebo ak to nespravíš, tak to spravím za teba. To je asi všetko. Nehrám sa na neviem čo. Takto to je v skutočnosti. Na dokonalé články o urbexe treba kontaktovať bratislavských rozprávkarov.

Ivan Donoval v akcii, foto: archív I. Donovala

Ďakujeme za rozhovor. 


Fotografie: archív Ivana Donovala na sociálnej sieti


Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Zároveň upozorňujeme, že redakcia sa nemusí zhodovať s názormi, prezentovanými externými prispievateľmi. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *