Výzva DAV DVA europoslancom: STOP CETA

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


My, členovia a spolupracovníci občianskeho združenia DAV DVA, sa podpisujeme pod toto prehlásenie a vyjadrujeme odmietavý postoj k ratifikácii obchodnej zmluvy CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) medzi Európskou úniou a Kanadou. Naše obavy zdieľa množstvo občanov na oboch stranách Atlantiku, vrátane mnohých odborníkov a organizácií na Slovensku. Cez 3,5 milióna ľudí z celej Európy podpísalo petíciu proti zmluvám CETA a TTIP, množstvo obcí a regiónov sa prehlásilo zónami bez CETA a TTIP, v niektorých krajinách boli podané ústavné sťažnosti proti CETA a tiež stovky organizácií podpísali spoločné vyhlásenie, ktoré odmieta obchodnú zmluvu CETA a žiada všetkých volených zástupcov a zástupkyne, aby ju v procese schvaľovania nepodporili, daný text: http://www.s2bnetwork.org/european-canadian-civil-society-groups-call-rejection-ceta/

  • CETA by umožnila tisícom korporácií žalovať štát pre legitímnu a nediskriminačnú legislatívu na ochranu ľudí a životného prostredia.
  • Navrhovaný investičný súd (ICS – Investment Court System) zavádza paralelný súdny systém, pričom dáva zahraničným investorom práva, ktoré nie sú dostupné ani občanom, ani domácim investorom.
  • V ostrom kontraste s právami pre korporácie, časti CETA o ochrane zamestnancov a udržateľnom rozvoji nemôžu byť efektívne vynucované skrz sankcie.
  • CETA vážne obmedzuje možnosti vlády vytvoriť, rozšíriť a regulovať verejné služby a zvrátiť liberalizáciu a privatizáciu z minulosti. Znižovanie colných poplatkov tu nehrá takú veľkú rolu ako sa proklamuje, ide totiž o obchodnú dohodu „novej generácie“.
  • Mnohé nezávislé štúdie predpovedajú stratu množstva pracovných miest, pomalší ekonomický rast či zvýšenie príjmovej nerovnosti podobne, ako sa stalo v prípade podobnej zmluvy NAFTA.
  • Ďalšia liberalizácia spôsobí väčšiu náchylnosť k finančným krízam a k utrpeniu množstva ľudí.
  • CETA by v Kanade podľa odhadov zvýšila ceny liekov na predpis o stovky miliónov ročne.
  • CETA by negatívne ovplyvnila základné práva, akými sú právo na súkromie a ochranu dát, obmedzil by sa prístup k informáciám a sťažili inovácie, niektoré časti CETA sa podobajú už odmietnutej zmluve ACTA.
  • CETA posilní korporátnych lobistov.
  • CETA zvýši korporátnu kontrolu nad semenami, ohrozí vysoké štandardy u potravín a podkope snahy o vytvorenie udržateľného poľnohospodárstva.
  • CETA je v mnohých častiach v rozpore s princípom predbežnej opatrnosti.
  • Rokovania o CETA – podobne ako TTIP – do veľkej miery porušovali mnohé demokratické princípy v rozhodovaní a napriek jej veľkej dôležitosti pre budúci dopad na množstvo ľudí neboli ľudia o nej informovaní v dostatočnej miere, čo nezmenili dokonca ani úniky informácií či neskoršie zverejnenia jednotlivých častí.

Dohodu v rozsahu 1600 strán je možné už iba odmietnuť či prijať ako celok, už ju totiž nie je možné dopĺňať. Preto sa týmto prehlásením obraciame na našich volených zástupcov, ktorí budú rozhodovať o tejto zmluve, aby ochránili práva a záujmy občanov. Taktiež požadujeme, aby sa začala dôsledná a demokratická verejná debata za účasti občianskej spoločnosti, za účelom novej a férovej udržateľnej agendy medzinárodného obchodu. Potrebujeme zmenu v obchodnej politike, ktorá už nebude hájiť len záujmy veľkých hráčov, ale najmä bude zohľadňovať potreby ľudí a planéty. CETA je spiatočnícka zmluva v rozpore s mnohými súčasnými vedeckými či ekonomickými objavmi a novinkami, ktorá agresívne nastavuje nepružné pravidlá pre rozvoj ako Kanady, tak Európskej únie.

Odmietnite zmluvu CETA!

 

Podpísaní členovia OZ DAV DVA:

Marek Kopilec

Tomáš Bóka

Dávid Diczházy

Tomáš Klimek

Ladislav Michalek

Juraj Janošovský

Gabika Hlivjáková

Norbert Potočák

Miroslav Hazucha

Eduard Stančík

Jozef Smatana

Lukáš Perný

Podpísaní spolupracovníci OZ DAV DVA:

Marek Juhár

Eduard Bango

Iveta Diczházyová

Peter Hausleitner

Branislav Jurný

Igor Melicher

Igor Jurečka

Boris Demovič

Anton Smataník

Dušan Deák

Marek Kancír

Marek Jankovič

Roman Michelko

Adam Hlavačka

Jozef Šolc

Soňa Valovičová

Ivan Lulják

Tomáš Dugovič

Foto: vbvsceta, CC

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *