Advokáti: Skrátené legislatívne konanie má byť využívané len ako výnimočný nástroj, nie ako štandardné riešenie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 3. februára (TASR) – Pravidlá legislatívneho procesu treba dodržiavať aj v čase pandémie nového koronavírusu. Ako TASR upozornila hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová, skrátené legislatívne konanie má byť využívané len ako výnimočný nástroj, nie ako štandardné riešenie prijímania legislatívnych zmien bez možnosti diskusie k nim.

„Komora už pri viacerých prípadoch upozorňovala na dodržiavanie legislatívneho procesu, ktorý považujeme za dôležitý pilier predvídateľnosti právneho poriadku a budovania právneho štátu,“ informovala SAK.

Ako ďalej uviedla, za korektné nepovažuje spájať v súvislosti s vlnami pandémie každý návrh skráteného legislatívneho konania bez riadneho preukázania vzájomnej súvislosti medzi návrhom a jeho legislatívnym riešením.

SAK taktiež vníma vyhlásenie predkladateľa, že predmet návrhu novely zákona nie je upravený v práve Európskej únie. „Podľa nášho názoru je v rozpore s realitou tvrdenie, že predmet návrhu novely zákona v primárnom práve a v sekundárnom práve Európskej únie nie je upravený. Musíme konštatovať, že predmet návrhu novely zákona je rovnako v rozpore s konštatovaním predkladateľa obsiahnutý aj v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie,“ informovala Donevová.

Komora dodala, že rozumie potrebe štátu chrániť našu kritickú infraštruktúru. Dúfa však, že kompetentní porozumejú potrebe dodržiavať pravidlá fungovania a budovania právneho štátu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *