Advokáti: Skrátené legislatívne konanie má byť využívané len ako výnimočný nástroj, nie ako štandardné riešenie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 3. februára (TASR) – Pravidlá legislatívneho procesu treba dodržiavať aj v čase pandémie nového koronavírusu. Ako TASR upozornila hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová, skrátené legislatívne konanie má byť využívané len ako výnimočný nástroj, nie ako štandardné riešenie prijímania legislatívnych zmien bez možnosti diskusie k nim.

„Komora už pri viacerých prípadoch upozorňovala na dodržiavanie legislatívneho procesu, ktorý považujeme za dôležitý pilier predvídateľnosti právneho poriadku a budovania právneho štátu,“ informovala SAK.

Ako ďalej uviedla, za korektné nepovažuje spájať v súvislosti s vlnami pandémie každý návrh skráteného legislatívneho konania bez riadneho preukázania vzájomnej súvislosti medzi návrhom a jeho legislatívnym riešením.

SAK taktiež vníma vyhlásenie predkladateľa, že predmet návrhu novely zákona nie je upravený v práve Európskej únie. „Podľa nášho názoru je v rozpore s realitou tvrdenie, že predmet návrhu novely zákona v primárnom práve a v sekundárnom práve Európskej únie nie je upravený. Musíme konštatovať, že predmet návrhu novely zákona je rovnako v rozpore s konštatovaním predkladateľa obsiahnutý aj v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie,“ informovala Donevová.

Komora dodala, že rozumie potrebe štátu chrániť našu kritickú infraštruktúru. Dúfa však, že kompetentní porozumejú potrebe dodržiavať pravidlá fungovania a budovania právneho štátu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *