B. Johnson nevylučuje, že Británia obchodné rokovania s EÚ ukončí

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Londýn/Brusel 8. decembra (TASR) – Nedá sa vylúčiť, že Británia ukončí obchodné rokovania s Európskou úniou bez toho, aby sa dospelo k vzájomnej dohode. Povedal to v utorok britský premiér Boris Johnson iba deň po tom, ako sa dohodol so šéfkou Európskej komisie na stretnutí s cieľom dosiahnuť dohodu.

Do ukončenia prechodného obdobia zostávajú už iba tri týždne a Británia a EÚ stále nevedia nájsť zhodu v troch posledných bodoch na uzatvorenie obchodnej dohody. Po tom, ako sa vyjednávačom sporné body nepodarilo vyriešiť, pricestuje Johnson tento týždeň do Bruselu, aby sa spolu s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou pokúsili situáciu vyriešiť. Obe strany sa neustále vyzývajú na kompromisy, ani jedna však nemieni ustúpiť.

V tejto súvislosti Johnson uviedol, že stále v dohodu verí a bude sa o ňu do poslednej chvíle usilovať, na druhej strane môže prísť moment, keď bude jasné, že je načase to ukončiť. Zároveň zopakoval, že Británia si vie poradiť aj bez dohody s EÚ. Aj v prípade, že by vzťahy Británie a EÚ boli rovnaké ako vzťahy EÚ a Austrálie, bude to v poriadku. Naznačil tým, že Británia je pripravená aj na obchodovanie na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Ustúpiť však nemieni ani Brusel. Ako na Twitteri uviedol hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, „EÚ je jednotná. Nikdy neobetujeme našu budúcnosť pre prítomnosť. Prístup na náš trh má svoje podmienky“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *