B. Kollár sa musí veľmi báť V. Pčolinského, keď už sa on zastáva strany SMER: Kolúzna väzba sa nadužíva, za vlády SMER-u to tak nebolo

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 13. mája (TASR) – Inštitút kolúznej väzby sa v súčasnosti „nadužíva“, za vlády Smeru-SD to tak nebolo. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) počas diskusie k návrhu novely Trestného poriadku, ktorý predložila Petra Hajšelová (Sme rodina). Kollár zároveň vytkol Smeru-SD, že za jeho vlády sa nezmiernili podmienky kolúznej väzby. Poslanci o návrhu rokovali v závere siedmeho rokovacieho dňa 28. schôdze NR SR.


      „Vyčítam možno strane Smer, že keď vládli, mali možnosť to opraviť, neurobili to. Ale radšej neskôr ako nikdy. Musím však rovnako povedať, že za vlády Smeru sa kolúzna väzba ‚nenadužívala‘, ale dnes sa ‚nadužíva‘,“ pripomenul predseda parlamentu.


      Kollár podľa svojich slov prišiel za ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) už na jeseň, žiadal úpravu prísnych trestov. Tvrdí, že ľudia sú v kolúznej väzbe týraní. „Pre mňa je úplne šokujúce, kam sme sa až dostali,“ vyhlásil.


      Poslanec Alojz Baránik (SaS) s Kollárom súhlasí, no reagoval, že návrh Hajšelovej nerieši problémy, ktoré pomenoval. Osoby v kolúznej väzbe sú zatiaľ nevinné, preto by podľa neho mali mať najlepšie možné prostredie. Tieto problémy a „excesy“ má podľa Baránika riešiť prokuratúra, pretože tá dohliada na výkon väzby.


      Kollára podporil v diskusii aj poslanec Marián Saloň (Smer-SD). Poslanec Boris Susko (Smer-SD) nechce, aby sa problém zúžil len na kolúznu väzbu, hoci v nej sú najprísnejšie podmienky. Upozornil, že vo všetkých typoch väzby sú nevinní ľudia.


      Poslankyňa Katarína Hatráková (OĽANO) upozornila počas diskusie na problémy ľudí v kolúznej väzbe z hľadiska psychológie, upozornila napríklad na problém deprivácie spánku. Pripomenula tiež, že osoby vo väzbe sú zatiaľ nevinné a ťarchu každého dňa vo väzbe nesú ťažšie ako osoby vo výkone trestu. Podmienky držania vo väzbe by mali byť podľa Hatrákovej dôstojné. Hajšelovej sa za návrh legislatívy poďakovala.


      Hajšelová odmietla, že by svoj návrh predložila v súvislosti s „jednou“ osobou či exponovanými osobami. Dodala, že tento problém sa týka tisícov ľudí. V diskusii však poslanci spomínali prípad zosnulého exprezidenta Policajného zboru Milana Lučanského, ako aj exšéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra P. Niekoľkí poslanci vyjadrili v pléne podporu manželke Vladimíra P., poslankyni Andrei Pčolinskej (Sme rodina).


      V koalícii bola o návrhu legislatívy diskusia, keďže vlastný návrh o lehote kolúznej väzby predložila ministerka spravodlivosti do medzirezortného pripomienkovania. Hajšelová bola pripravená v prípade dohody svoj návrh stiahnuť.      


      Poslanci sa opäť zídu v piatok (14. 5.) od 9.00 h, rokovať majú o vládnych novelách, ktoré preberajú v skrátenom legislatívnom konaní.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “B. Kollár sa musí veľmi báť V. Pčolinského, keď už sa on zastáva strany SMER: Kolúzna väzba sa nadužíva, za vlády SMER-u to tak nebolo

 • 13. mája 2021 at 19:48
  Permalink

  Kollar to hraje na vsecky strany,Chrani si chrbat ale aj zadok.On je s kazdym a za vsecko.Vsak nevie ako este dopadne, treba robit zadne vratka.Zvolebnieva sa.Aj keby to sud neodobril, ist treba ich vyhnat von, ludia sami rozhodnu, ako s nimi nalozia, ale pekne to nebude, co si uzakonili , teraz vyuzije niekto novozvoleny, Teste sa….

  Reply
 • 16. mája 2021 at 8:22
  Permalink

  Či Fico či Kolár je to jedná banda zlodejov.

  Reply
 • 22. mája 2021 at 0:32
  Permalink

  Zase mi to neda. Ta p.pcolinska je manzelka? CO MI UNIKLO?
  Ludia uz nechrania deti svojou cestnou pracou a svojim svedomim?
  Kolko je este ludi co sme vstali rano o 5 bezali do prace ,bezali z prace,poprali,pozehlili,uvarili aj ulohy skontrolovali. A spat pred polnocou.
  Som posledny ? (Asi moja generacia uz vymrela) .ello

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *