Babiš dostal z Washingtonu pohladenie. Ruská spoločnosť je z jadrového tendra Dukovany vylúčená – účel kauzy Vrbětice je splnený?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Praha/Washington 2. mája (TASR) – Americký minister zahraničných vecí Antony J. Blinken v nedeľu telefonicky hovoril s českým premiérom Andrejom Babišom. Témou ich rozhovoru bola kauza Vrbětice.


      Ako informoval Deník N, Blinken zdôraznil solidaritu s ČR pri „odvážnej reakcii na podvratné a smrtiace akcie na českej pôde“.


      Americké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že Blinken a Babiš sa zhodli na „potrebe trvalej jednoty a odhodlania v reakcii na destabilizujúce akcie Ruska.“


      „Rozhodnutie českej vlády vylúčiť (ruskú) spoločnosť Rosatom z jadrového tendra Dukovany a dramaticky obmedziť prítomnosť ruských spravodajských služieb v Prahe zvýšili bezpečnosť České republiky a NATO,“ píše sa vo vyhlásení amerického rezortu diplomacie.


      Diplomatickú roztržku medzi Českom a Ruskom spustilo oznámenie Prahy zo 17. apríla, že výbuch muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky.


      Česko v súvislosti s tým následne vyhostilo 18 zamestnancov ruskej ambasády v Prahe. Moskva reagovala vyhostením 20 pracovníkov českého veľvyslanectva v Moskve a následne oznámila, že v počtoch pracovníkov ambasád prechádza na „striktnú paritu“.


      V rámci solidarity s ČR pristúpili k vyhosteniu zamestnancov ruských veľvyslanectiev vo svojich krajinách aj Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovensko, ktoré 22. apríla vyhlásilo za nežiaduce osoby troch zamestnancov ruskej diplomatickej misie v SR. Moskva v stredu oznámila odvetné vyhostenie diplomatov týchto krajín.


      K vyhosteniu jedného ruského diplomata pristúpilo minulý týždeň aj Bulharsko.


      Stalo sa tak deň po tom, ako bulharská prokuratúra oznámila, že zo zodpovednosti za štyri výbuchy v muničných skladoch v Bulharsku v rokoch 2011-2020 podozrieva šiestich Rusov. V skladoch bola uskladnená munícia patriaca tamojšiemu obchodníkovi so zbraňami Emilijanovi Gebrevovi.


      Gebrevovi patrila podľa medzinárodnej investigatívnej skupiny Bellingcat aj časť munície, ktorá v roku 2014 vybuchla v muničnom sklade v českých Vrběticiach.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Babiš dostal z Washingtonu pohladenie. Ruská spoločnosť je z jadrového tendra Dukovany vylúčená – účel kauzy Vrbětice je splnený?

  • 3. mája 2021 at 18:23
    Permalink

    Dobry den.Preco ste zverejnili tuto kauzu az teraz po 7 rokoch a este vlasne ani nedoriesenu na sude?Ako chcete, aby ludia dodrziavali predpisy, ked ich Vy hore porusujete. Bol to prikaz z ameriky , Ci ? Keby to aspon bolo uzatvorene, ale predsa to nieje ani treba, ze. Myslite , ze to ludia neodsudia, a ze mate vyhrate? fuj hamba. Cim sa chcete viac odstrihnut od Ruska, tym ho robite silnejsie a samostatnejsie. Ale to Vy viete.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *