Biden nepodnikne okamžite kroky na odstránenie prvej fázy dohody s Čínou

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 2. decembra (TASR) – Novozvolený americký prezident Joe Biden po nástupe do úradu nepodnikne okamžite kroky na odstránenie prvej fázy obchodnej dohody s Čínou, ktorú uzavrel prezident Donald Trump. Informovali o tom v stredu noviny New York Times.

„Nebudem robiť žiadne okamžité kroky, a to isté platí aj o clách,“ povedal Biden v rozhovore pre noviny. „Nebudem vopred zaujatý voči mojim možnostiam.“

Čína v rámci prvej fázy dohody súhlasila so zvýšením nákupu amerických výrobkov a služieb o najmenej 200 miliárd USD (167,11 miliardy eur) v rokoch 2020 a 2021.

Dohoda o prvej fáze, podpísaná začiatkom tohto roka, ponecháva tiež v platnosti 25-percentné clá na množstvo čínskeho priemyselného tovaru a komponentov, ktoré používajú americkí výrobcovia, v hodnote 250 miliárd USD, a tiež odvetné čínske clá na tovar z USA v hodnote viac ako 100 miliárd USD.

Podľa Bidena najlepšou stratégiou pri riešení čínskej otázky by bolo dostať najskôr spojencov ázijskej krajiny na „svoju stranu“.

Biden dodal, že bude pokračovať v politike zameranej na „čínske praktiky zneužívania“ vrátane kradnutia duševného vlastníctva, dampingových cien výrobkov a nelegálnych dotácií korporáciám a vynucovania prenosu technológií od amerických spoločností na ich čínskych partnerov ako podmienku vstupu zahraničných firiem na čínsky trh, dodali noviny.
(1 EUR = 1,1968 USD)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *