Biden vyzval mjanmarskú armádu, aby sa vzdala moci; uvažuje aj o sankciách

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 1. februára (TASR) – Americký prezident Joe Biden vyzval v pondelok mjanmarskú armádu, aby okamžite odovzdala moc. Zároveň nariadil preskúmanie situácie a zváženie opätovného uvalenia sankcií, zrušených po prechode krajiny na demokraciu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


      Mjanmarská armáda vyhlásila v pondelok rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády. Moc v krajine prevzal hlavný veliteľ armády generál Min Aun Hlain.


      „Medzinárodné spoločenstvo by sa malo spojiť do jedného hlasu a vyvíjať tlak na barmskú armádu, aby sa okamžite vzdala moci, ktorú si uzurpovala,“ uviedol Biden.


      „Spojené štáty za posledné desaťročie zrušili sankcie voči Barme na základe pokroku smerujúceho k demokracii,“ napísal šéf Bieleho domu vo vyhlásení, v ktorom použil starší názov krajiny. „Tento zvrat v pokroku si vyžaduje okamžité preskúmanie našich sankčných zákonov a právnych možností. Potom budú nasledovať náležité kroky,“ dodal.


      Mjanmarská armáda už skôr vo vyhlásení uviedla, že dôvodom prevzatia moci v krajine je čiastočne zlyhanie vlády v reakcii na tvrdenia ozbrojených síl, že vo voľbách z novembra minulého roka boli spáchané podvody, a tiež neschopnosť vlády odložiť voľby počas pandémie.


      Oznámenie armády prišlo krátko po tom, ako skoro ráno miestneho času zadržala de facto premiérku Aun Schan Su Ťij, mjanmarského prezidenta Win Mjina a ďalších popredných predstaviteľov jej vládnucej strany NLD, ako aj zákonodarcov a členov regionálnych vlád.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *