Biden zabudol, že už nie prezidentom štátu, ktorý určuje pravidlá

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 19. marca (TASR) – Prezident USA Joe Biden bude mať stretnutie s ruským lídrom Vladimirom Putinom, keď bude ten správny čas. Zástupkyňa hovorkyne Bieleho domu Karine Jean-Pierreová to povedala v piatok novinárom na palube prezidentského lietadla smerujúceho do amerického štátu Georgia. Informácie priniesla ruská štátna tlačová agentúra TASS.


      Jean-Pierreová tým reagovala na štvrtkový návrh ruského prezidenta Putina Bidenovi, aby absolvovali vzájomný rozhovor prostredníctvom videokonferencie v priamom prenose a pokračovali tak v dialógu.


      Hovorkyňa ďalej uviedla: „Náš prezident sa stretne s prezidentom Putinom, keď bude ten správny čas. Prezident Biden a prezident Putin majú rozdielne pohľady na svoje krajiny, ale zhodnú sa v tom, že by sme mali ďalej hľadať spôsoby, ako spolupracovať v tom, kde máme spoločný záujem.“


      Ako príklad takejto spolupráce spomenula zmluvu New START medzi USA a Ruskom, predĺženú vo februári o päť rokov. Túto zmluvu o znížení počtu strategických jadrových zbraní podpísali ešte 8. apríla 2010 v Prahe americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medvedev. Zmluva stanovuje limity v počte jadrových zbraní a ich nosičov vo vojenských arzenáloch USA a Ruskej federácie.


      Putin ponúkol Bidenovi vzájomný rozhovor pod podmienkou, že sa uskutoční online v priamom prenose, informovala agentúra AFP. Mala to byť podľa Putina „otvorená priama diskusia“, ktorá bude „zaujímavá“ pre ľudí v Rusku a v USA. Putin bol pripravený rozhovor absolvovať v piatok 19. marca alebo v pondelok 22. marca, napísala TASS.


      Biden v stredu v rozhovore pre televíziu ABC uviedol, že ruské vedenie bude musieť „zaplatiť“ za pokusy Moskvy zasahovať do prezidentských volieb v USA, a na otázku moderátora, či považuje Putina za zabijaka, odpovedal po krátkom zamyslení kladne, pripomenula AFP.


      Tieto Bidenove slová vyvolali v Rusku ostrú reakciu mnohých politikov a viedli k stiahnutiu veľvyslanca z USA do Ruska na „naliehavé konzultácie o budúcnosti vzťahov medzi USA a Ruskom“.


      Putin v reakcii na Bidenove stredajšie výroky vo štvrtok uviedol: „Čo sa týka vyjadrení môjho amerického kolegu, čo by som mu tak odpovedal? Povedal by som mu: Buďte zdravý… Želám mu zdravie!“

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *