Biden žiada od Putina vzťahy, ktoré zodpovedajú záujmom USA

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 13. apríla (TASR) – Americký prezident Joe Biden vyzval v utorok ruského prezidenta Vladimira Putina na deeskaláciu narastajúceho napätia v súvislosti s Ukrajinou. Navrhol tiež summit medzi ním a Putinom, ktorý by sa uskutočnil v najbližších mesiacoch v tretej krajine, informovala agentúra AFP.


      Biden v telefonickom rozhovore s Putinom vyjadril znepokojenie USA v súvislosti so zhromažďovaním ruských vojakov v oblasti Ruskom okupovaného Krymu a na hraniciach s Ukrajinou. Na Rusko apeloval, aby „deeskalovalo napätie“, uviedol Biely dom.


      „Prezident Biden opätovne potvrdil svoj cieľ vybudovať stabilné a predvídateľné vzťahy s Ruskom, ktoré zodpovedajú záujmom USA,“ píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.


      „Obe strany vyjadrili pripravenosť pokračovať v dialógu o najdôležitejších oblastiach s cieľom zaistiť globálnu bezpečnosť,“ uviedol vo svojej tlačovej správe Kremeľ.


      Napätie medzi oboma krajinami sa v poslednom období zvýšilo v súvislosti s pohybmi ruskej armády na hraniciach s Ukrajinou, pripomína AFP.


      Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok povedal, že Moskva posiela k západným hraniciam Ruska vojakov na „cvičenie“ v reakcii na kroky NATO, ktoré podľa neho Rusko ohrozujú.


      Ukrajinský minister obrany Dmytro Kuleba sa v utorok stretol s vrcholnými predstaviteľmi NATO vrátane amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena. Ten vyjadril pevnú podporu Kyjevu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *