Bielorusko: V niekoľkých mestách pokračovali protesty proti Lukašenkovi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Minsk 17. januára (TASR) – Bieloruskí demonštranti v nedeľu pochodovali parkmi a obytnými štvrťami niekoľkých miest, požadujúc odstúpenie autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. Protestujúci zároveň požadovali, aby zodpovední za násilné zásahy proti demonštrantom, ku ktorým došlo počas uplynulých piatich mesiacov, čelili spravodlivosti.

 Denné demonštrácie sa konajú v Bielorusku od prezidentských volieb zo začiatku vlaňajšieho augusta, v ktorých Lukašenko podľa miestnych úradov zaznamenal drvivé víťazstvo. Mnohí v Bielorusku i zahraničí však tieto výsledky považujú za sfalšované v prospech dlhoročného bieloruského lídra, pripomína spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Spojené štáty aj Európska únia odmietajú uznať opätovné zvolenie Lukašenka za legitímne. Nezávislá tlačová agentúra BelaPAN informovala, že demonštranti na nedeľu zorganizovali najmenej 30 pochodov a manifestácií v metropole Minsk a ďalších mestách ako Brest, Hrodna či Homel. Mnohí z nich niesli opozičné červeno-biele zástavy alebo transparenty.

Demonštranti v snahe vyhnúť sa zatknutiu bezpečnostnými silami pristúpili k taktike „flashmobu“ – stretnutiam na poslednú chvíľu na lokalitách vopred oznámených prostredníctvom sociálnych sietí. Takéto protesty sú na rozdiel od masových demonštrácií na námestiach rozsahom menšie a zvyčajne sa konajú v centrách miest, je však proti nim ťažšie zakročiť.

Organizácia Spojených národov (OSN) tvrdí, že bieloruské úrady dosiaľ zatkli viac než 30.000 demonštrantov. Podľa RFE/RL tiež existujú dôveryhodné správy o mučení a zlom zaobchádzaní, pričom niekoľko ľudí i zomrelo.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Bielorusko: V niekoľkých mestách pokračovali protesty proti Lukašenkovi

 • 17. januára 2021 at 21:31
  Permalink

  V Bielorusku pokračujú protesty preto, lebo peniaze na Sorosovský spôsob nájomným „revolucionárom“ stále prúdia – treba čosi aj odpracovať. V každom štáte sa nájde pár hlupákov , ktorí sa pridajú. Je na počudovanie, že dôveryhodným zdrojom Davu Dva je stanica Slobodná Európa, platená kongresom USA.
  Robí toto Dav Dva len z hlúposti, alebo za cudzie peniaze?

  Reply
  • 18. januára 2021 at 10:36
   Permalink

   Zostal som docela znepokojený z toho zdroja.

   Reply
 • 18. januára 2021 at 11:47
  Permalink

  „Organizácia Spojených národov (OSN) tvrdí, že bieloruské úrady dosiaľ zatkli viac než 30.000 demonštrantov. Podľa RFE/RL tiež existujú dôveryhodné správy o mučení a zlom zaobchádzaní, pričom niekoľko ľudí i zomrelo.“
  A JE TO PRAVDA???

  Reply
  • 18. januára 2021 at 14:09
   Permalink

   Je nám to ťažko posúdiť na diaľku, ale tých správ, nielen z RFE/RL je príliš veľa z rôznych zdrojov, než aby to bolo celé vymyslené.
   Aj kvôli týmto veciam sme v podstate proti pouličným protestom aj na Slovensku. Cena za kompromitáciu režimu je príliš vysoká. Obávam sa, že tým neziskovkám, ktoré protesty povzbudzujú, to za to „riziko“ stojí.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *