Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Socialisti v Bolívii zvíťazili, ale boj pokračuje

Hnutie za socializmus (MAS) bolívijského exprezidenta Evo Moralesa zvíťazilo v prezidentských voľbách, prvých od prevratu v novembri minulého roku. Prezidentom Bolívie sa stal kandidát MAS Luis Arce, keď ziskom 55 % hlasov presvedčivo porazil súčasného dočasného prezidenta Carlosa Mesu (29 %) a teda nebude potrebné ani druhé kolo. Tento volebný výsledok je porážkou politiky USA v Bolívii.
Hnutie MAS zároveň získalo väčšinu v oboch komorách bolívijského parlamentu, čo vytvára pre nového prezidenta podmienky na zotavenie krajiny po rok trvajúcom období chaosu, nekompetentnosti a korupcie.
V Bolívii však pokračujú pouličné nepokoje ako zo zahraničia živený pokus o farebnú pravicovú revolúciu proti vládnucemu hnutiu MAS.

Bolívijský prezident Arce sa v sobotu stretol s Evo Moralesom na prvej spoločnej verejnej akcii v provincii Cochabamba

Stretnutie bolo súčasťou konferencie predsedníctva hnutia MAS pri príprave na regionálne voľby v budúcom roku. Predsedníctvo MAS sa na tomto stretnutí prihlásilo k pokračovaniu všetkých politík a iniciatív, ktoré prebiehali počas mandátu Evo Moralesa a ktoré prerušil minuloročný prevrat.

Kubánsky prezident víta, že sa Bolívia vracia k regionálnej integrácii

Kubánsky prezident Miguel Diaz-Canel a nový minister zahraničných vecí Bolívie Rogelio Mayta si na twitteri vymenili zdravice a prihlásili sa k pokračovaniu integrácie latinskoamerických krajín, ktoré sa nezmierili s dominanciou USA na západnej pologuli.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom