Foto: TASR – Martin Baumann
Bratislava 26. januára (TASR) – Schôdze Národnej rady (NR) SR, najmä mimoriadne, by sa mali zvolávať najneskôr 24 hodín pred ich začiatkom. V pléne NR SR to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Reagoval tak na výčitku nezaradeného poslanca Jána Podmanického, že na poslednú mimoriadnu schôdzu sa viacerí zákonodarcovia nestihli dostať, pretože bola zvolaná krátko pred jej začiatkom.
Dlhodobým problémom slovenskej vedy aj naďalej zostáva jej chronické podfinancovanie. Výdavky na výskum a vývoj boli v roku 2019 na úrovni 0,83 percenta HDP, čím Slovenská republika výrazne zaostáva za priemerom EÚ, ktorý bol v danom období 1,65 percenta HDP a vzďaľuje sa naplneniu cieľa 1,2 percenta, ktorý bol stanovený pre rok 2020 v stratégii RIS3 SK. Vyplýva to zo Správy o stave výskumu a vývoja v SR a jeho porovnaním so zahraničím za rok 2019, ktorú v utorok odobril na svojom rokovaní Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. TASR to potvrdil jeho podpredseda Radovan Sloboda (SaS), ktorý ho viedol.
Štátna školská inšpekcia v školskom roku 2019/2020 vykonala 724 inšpekcií, pričom kontrolovaných bolo 606 štátnych škôl, 78 súkromných a 40 cirkevných. Hlavná školská inšpektorka podala na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR jeden návrh na vyradenie školy zo siete škôl a školských zariadení. Na odvolanie riaditeľa školy nepodala žiaden návrh. Vyplýva to zo správy o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach v SR v školskom roku 2019/2020, ktorú v utorok odobril na svojom rokovaní Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. TASR to potvrdil jeho podpredseda Radovan Sloboda (SaS), ktorý ho viedol.
Novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti prerokujú poslanci Národnej rady (NR) SR až na schôdzi, ktorá sa začína 16. marca. Požiadal o to minister financií Eduard Heger (OĽANO). Návrh zákona sa pritom presúval už v decembri.
Zmeny v zákone o rozpočtovej zodpovednosti sa týkajú zavedenia limitu verejných výdavkov. Zároveň sa navrhuje naviazať horný limit dlhu verejnej správy na čistý dlh verejnej správy a z toho dôvodu sa navrhuje tiež upraviť sankčné pásma dlhovej brzdy a opatrenia, ktoré sa majú prijať pri dosiahnutí konkrétneho sankčného pásma.
To, či sa budú poslanci Národnej rady (NR) SR plošne očkovať proti ochoreniu COVID-19, je ešte otázne. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na utorkovom zasadnutí poslaneckého grémia požiadal kluby, aby opätovne prehodnotili záujem o očkovanie a nahlásili počty záujemcov. Pre TASR to uviedla Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová. Kollár poslancov opäť vyzval dôkladne zvážiť túto možnosť.
„Pokiaľ nie sú chronicky chorí, nemajú zdravotné komplikácie, prípadne vyšší vek, predseda parlamentu poslancov požiadal, aby túto možnosť nevyužili a prenechali možnosť prednostného očkovania určeným skupinám,“ uviedla pre TASR Jurcová. Nevedela konkretizovať, dokedy majú kluby nahlásiť počty poslancov a ani to, kedy by sa mohlo očkovanie konať. Bude to podľa nej závisieť od záujmu poslancov.
Verejné vypočutie kandidátov na špeciálneho prokurátora pred parlamentným ústavnoprávnym výborom by malo byť 1. a 2. februára, voliť by sa malo na aktuálnej schôdzi Národnej rady (NR) SR, no presný termín ešte nie je známy. Pre TASR to uviedol predseda výboru Milan Vetrák (OĽANO). Na 2. februára je zatiaľ naplánovaný rokovací deň schôdze, podľa Vetráka sa pre vypočúvanie rokovať nebude. Voľba šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zatiaľ nie je zaradená v programe schôdze, ktorá sa začala v utorok.
Poslanecký klub SaS sa o kandidátoch na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) rozhodne až po ich vypočutí, dovtedy nebude o žiadnych menách v súvislosti s voľbou v Národnej rade (NR) SR špekulovať. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásila predsedníčka klubu Anna Zemanová.
Šéfka klubu SaS deklarovala, že na vypočúvaní budú členovia strany aktívne participovať. „Stanovisko klubu SaS je, že sa rozhodneme až na základe vypočutia kandidátov a o žiadnych menách nebudeme teraz hovoriť ani špekulovať,“ povedala.