Brazília: Najvyšší súd potvrdil verdikt a zrušil obvinenia voči exprezidentovi Lulovi da Silvovi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brazília 16. apríla (TASR) – Brazílsky najvyšší súd vo štvrtok potvrdil marcový verdikt súdu, ktorý anuloval obvinenia z korupcie voči bývalému prezidentovu Luisovi Ináciovi Lulovi da Silvovi. Tomuto populárnemu ľavicovému politikovi sa tak uvoľnila cesta k opätovnej kandidatúre na post hlavy štátu v nadchádzajúcich prezidentských voľbách naplánovaných na rok 2022, píše agentúra AFP.

Za potvrdenie rozsudku z 8. marca, ktorý zrušil obvinenia na základe procedurálnych dôvodov, no nešlo o oslobodenie, hlasovalo osem sudcov a traja boli proti. Sudca najvyššieho súdu Edson Fachin vtedy zrušil usvedčenie Lulu da Silvu v štyroch prípadoch, ktoré boli súčasťou rozsiahlej korupčnej kauzy okolo brazílskej štátnej ropnej spoločnosti Petrobras.

Právnici 75-ročného exprezidenta, ktorých citovala agentúra DPA, uviedli, že toto rozhodnutie „obnovilo právnu istotu a dôveryhodnosť v súdny systém našej krajiny“.

Lula da Silva bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-11. Súčasný krajne pravicový líder krajiny Jair Bolsonaro, ktorý čelí kritike z nezvládnutia boja proti pandémii koronavírusu, by podľa neho nemal byť opätovne zvolený.

Exprezident Lula bol v roku 2018 pre korupciu a pranie špinavých peňazí odsúdený na 12 rokov a jeden mesiac väzenia. Hoci vtedy viedol v prieskumoch verejnej mienky, volieb sa zúčastniť nesmel. Bývalý prezident strávil vo väzení 18 mesiacov, až kým ho v roku 2019 prepustili na slobodu. Najvyšší súd vtedy totiž rozhodol, že odsúdenú osobu možno uväzniť až po tom, ako vyčerpá všetky odvolania. Lula tvrdí, že je nevinný a obvinenia voči nemu boli vykonštruované, aby ho takýmto spôsobom odstránili z politickej cesty.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *