Brazília: Najvyšší súd rozhodol, že sudca v procese s exprezidentom Lulom da Silvom bol zaujatý

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Rio de Janeiro 24. marca (TASR) – Brazílsky najvyšší súd v utorok rozhodol, že sudca Sergio Moro bol v procese s bývalým prezidentom Luisom Ináciom Lulom da Silvom zaujatý, informovala v stredu agentúra AP.

Rozhodnutie podporili traja sudcovia a dvaja boli proti. Exprezidentovi právnici verdikt označili za „historický a oživujúci“.

Sudca najvyššieho súdu Edson Fachin 8. marca zrušil usvedčenie Lulu da Silvu v štyroch prípadoch, ktoré boli súčasťou rozsiahlej korupčnej kauzy okolo brazílskej štátnej ropnej spoločnosti Petrobras.

Lula da Silva bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-11. Rozhodnutia súdu mu umožnia opätovne kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2022 proti súčasnému prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, píše BBC Mundo.

Sergio Moro bol protikorupčným sudcom, ktorý v spojitosti s kauzou odsúdil viacerých politikov a podnikateľov, pripomína AP. V roku 2017 vyniesol prvý z rozsudkov uznávajúcich Lulu za vinného, čo politikovi bránilo kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2018. Vo voľbách zvíťazil súčasný brazílsky prezident Bolsonaro, ktorý neskôr Mora vymenoval za ministra spravodlivosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *