Brazília: Najvyšší súd rozhodol, že sudca v procese s exprezidentom Lulom da Silvom bol zaujatý

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Rio de Janeiro 24. marca (TASR) – Brazílsky najvyšší súd v utorok rozhodol, že sudca Sergio Moro bol v procese s bývalým prezidentom Luisom Ináciom Lulom da Silvom zaujatý, informovala v stredu agentúra AP.

Rozhodnutie podporili traja sudcovia a dvaja boli proti. Exprezidentovi právnici verdikt označili za „historický a oživujúci“.

Sudca najvyššieho súdu Edson Fachin 8. marca zrušil usvedčenie Lulu da Silvu v štyroch prípadoch, ktoré boli súčasťou rozsiahlej korupčnej kauzy okolo brazílskej štátnej ropnej spoločnosti Petrobras.

Lula da Silva bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-11. Rozhodnutia súdu mu umožnia opätovne kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2022 proti súčasnému prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, píše BBC Mundo.

Sergio Moro bol protikorupčným sudcom, ktorý v spojitosti s kauzou odsúdil viacerých politikov a podnikateľov, pripomína AP. V roku 2017 vyniesol prvý z rozsudkov uznávajúcich Lulu za vinného, čo politikovi bránilo kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2018. Vo voľbách zvíťazil súčasný brazílsky prezident Bolsonaro, ktorý neskôr Mora vymenoval za ministra spravodlivosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *