Enviro: D. Karaska odvolal riaditeľa Správy NAPANT-u Ľ. Čillaga

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 7. decembra (TASR) – Riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušan Karaska odvolal riaditeľa Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) Ľuboša Čillaga. Hlavným dôvodom je viacero pochybení týkajúcich sa vydaných rozhodnutí v súvislosti s výstavbou v Demänovskej doline. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Anna Weissová. Vedením bude dočasne poverený Pavel Bornemisa, ktorý doteraz pôsobil v správe ako GIS špecialista.

„Je veľmi dôležité, aby sa k ochrane prírody pristupovalo v súlade s platnými právnymi predpismi, a pokiaľ došlo z našej strany k pochybeniu, je potrebné vyvodiť aj dôsledky,“ hovorí Karaska. Dodáva, že na územie Demänovskej doliny sa vyvíja enormný tlak. NAPANT bol vždy pre developerov atraktívnym územím a zakaždým podľa jeho slov vyvíjali veľké úsilie na dosiahnutie svojich cieľov.

„Pred nami stojí výzva, aby sme odstránili nedostatky, poučili sa z nich a zabránili tomu, aby sa podobné pochybenia opakovali,“ skonštatoval šéf ochranárov.

ŠOP v najbližších dňoch zverejní na pozíciu riaditeľa nové výberové konanie. O odvolanie Čillaga požiadal v piatok (4. 12.) šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

Petíciu za zastavenie výstavby a reguláciu dopravy v Demänovskej doline do piatka podpísalo vyše 60.000 ľudí. Iniciátori petície avizovali zber podpisov až do konca zimnej sezóny. Problém rozsiahlej výstavby v doline navrhujú riešiť vyhlásením dočasnej stavebnej uzávery. V rámci aktuálnych príprav nového územného plánu obce požadujú zredukovať rozsah plánovanej zástavby na súčasný zastavaný stav. Pravidelne kolabujúcu dopravu navrhujú vyriešiť celoročnou nízkoemisnou verejnou osobnou dopravou.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *