Enviro: D. Karaska odvolal riaditeľa Správy NAPANT-u Ľ. Čillaga

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 7. decembra (TASR) – Riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušan Karaska odvolal riaditeľa Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) Ľuboša Čillaga. Hlavným dôvodom je viacero pochybení týkajúcich sa vydaných rozhodnutí v súvislosti s výstavbou v Demänovskej doline. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Anna Weissová. Vedením bude dočasne poverený Pavel Bornemisa, ktorý doteraz pôsobil v správe ako GIS špecialista.

„Je veľmi dôležité, aby sa k ochrane prírody pristupovalo v súlade s platnými právnymi predpismi, a pokiaľ došlo z našej strany k pochybeniu, je potrebné vyvodiť aj dôsledky,“ hovorí Karaska. Dodáva, že na územie Demänovskej doliny sa vyvíja enormný tlak. NAPANT bol vždy pre developerov atraktívnym územím a zakaždým podľa jeho slov vyvíjali veľké úsilie na dosiahnutie svojich cieľov.

„Pred nami stojí výzva, aby sme odstránili nedostatky, poučili sa z nich a zabránili tomu, aby sa podobné pochybenia opakovali,“ skonštatoval šéf ochranárov.

ŠOP v najbližších dňoch zverejní na pozíciu riaditeľa nové výberové konanie. O odvolanie Čillaga požiadal v piatok (4. 12.) šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO).

Petíciu za zastavenie výstavby a reguláciu dopravy v Demänovskej doline do piatka podpísalo vyše 60.000 ľudí. Iniciátori petície avizovali zber podpisov až do konca zimnej sezóny. Problém rozsiahlej výstavby v doline navrhujú riešiť vyhlásením dočasnej stavebnej uzávery. V rámci aktuálnych príprav nového územného plánu obce požadujú zredukovať rozsah plánovanej zástavby na súčasný zastavaný stav. Pravidelne kolabujúcu dopravu navrhujú vyriešiť celoročnou nízkoemisnou verejnou osobnou dopravou.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *