MO odporučí vláde obstarať 3D radary z Izraela, V. Británie alebo Francúzska

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 15. decembra (TASR) – Ministerstvo obrany (MO) SR odporučí Bezpečnostnej rade SR a vláde SR, aby uzatvorila medzivládnu dohodu na obstaranie 17 kusov mobilných 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu s Izraelom, Veľkou Britániou alebo Francúzskom. Návrh predložilo v utorok do medzirezortného pripomienkového konania. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Obstarané radary nahradia 24 pôvodných radarov, ktoré už dávnejšie prekročili hranicu svojho technického života a niektoré boli dokonca už vyradené z prevádzky, priblížila hovorkyňa.

Cenovo najvýhodnejšia ponuka je podľa MO SR vo výške 148,2 milióna eur. Predpokladaná hodnota zákazky bola 155,09 milióna eur. Dodanie obstaranej techniky sa v rámci ponúk jednotlivých vlád pohybuje v rozmedzí rokov 2022 až 2026. Záverečné rozhodnutie o víťazovi súťaže prijme vláda SR v januári 2021.

Predložené ponuky vyhodnocoval projektový tím zložený zo 41 odborníkov z rezortu. „Najviac, 35 percent hodnotenia mohli ponuky získať za technickú spôsobilosť, pričom tá bola hodnotená pre každý typ 3D rádiolokátora samostatne. Za cenovú ponuku bolo možné získať desať percent, za ponuku v rámci logistiky a nákladov na životný cyklus techniky 25 percent, zhodne po päť percent hodnotenia tvorili dodávky a výcvik,“ vysvetlila Kovaľ Kakaščíková. Dodala, že dôležitou súčasťou hodnotenia bolo zapojenie slovenského obranného priemyslu, ktoré predstavovalo 20 percent.

„Oproti tendru minulého vedenia sme kritériá hodnotenia nastavili tak, aby sme v praxi zabezpečili to, o čom sa doteraz iba hovorilo – efektivitu vynaloženia finančných prostriedkov, transparentnosť a v neposlednom rade podporu domáceho obranného priemyslu. Nikdy som totiž nespochybňoval kapacity a kvalitu ponúk, ale spôsob, akým boli posudzované a vyberané,“ skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

V rámci konzultácií s jednotlivými krajinami prijal rezort celkovo 128 doplňujúcich otázok, pričom odpovede na všetky z nich zaslal všetkým zúčastneným krajinám v rovnakom čase. „V minulosti boli odpovede zaslané iba krajine, ktorá otázku ministerstvu adresovala, čo spôsobilo nejednotný prístup k rôznym súťažiacim,“ dodala hovorkyňa.

S obstarávaním radarov začalo ešte predošlé vedenie rezortu. Súčasný minister obrany sa rozhodol upraviť súťaž pre otázky týkajúce sa transparentnosti procesu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *