Prezidentka: Premiér by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 7. decembra (TASR) – Premiér Igor Matovič (OĽANO) by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie inému členovi vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v diskusnej relácii na rádiu Expres. Nekonkretizovala však, kto by to mal byť. Premiér by tak podľa nej mal viac času na prevzatie iných vecí

Funkcia premiéra je podľa Čaputovej komplexnejšia. Zmena na poste „manažéra pandémie“ sa jej nateraz zdá ako vhodné riešenie. Čaputová podotkla, že by Slovensko nebola prvá krajina, ktorá nechala manažovanie pandémie na niekoho iného ako predsedu vlády. „Zároveň by to znamenalo, že premiér by mal čas a kapacitu venovať sa dôležitej premiérskej agende, ako je napríklad riešenie dosahov krízy,“ uviedla.

Hlava štátu nateraz neuvažuje o tom, že by vyzvala vládu Igora Matoviča k rekonštrukcii. „Verím a dúfam, že vláda okrem riešenia pandémie vníma celý kontext spoločenskej situácie a zvažuje všetky možnosti,“ povedala.

Slovensko potrebuje jasný plán na zvládnutie krízy a nie chaos. Čaputovej chýba postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný a opretý o vedecké poznanie. Vláda podľa nej teraz nemusí „objavovať koleso“. „Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je správne v tej situácii robiť, tak to poďme urobiť. Ja sa potom za takýto plán postavím,“ hovorí. Dodáva, že ťažko môže stáť za vládou, ak tu je chaos a opatrenia, ktoré platia chvíľu, sa menia a nevidí ďalšie kroky.

Množstvo ministrov však podľa prezidentky robí dobrú robotu a snažia sa situáciu riešiť. „Nikomu nemôžeme uprieť snahu, no snaha niekedy nestačí,“ poznamenala.

Prezidentka zároveň deklarovala, že sa proti ochoreniu COVID-19 dá zaočkovať. Je to podľa nej jediné riešenie a „svetlo na konci tunela“. Je podľa nej potrebný aj seriózny vakcinačný plán.

Reformu justície, ktorá je momentálne v parlamente, považuje za veľmi dobrú. Za nešťastné však považuje zmeny v ústave, ktoré sa dejú na poslednú chvíľu bez serióznej, otvorenej, verejnej a odbornej debaty. „Ak toto bude nová politická kultúra, že budeme meniť ústavu na konci procesu, tak to nepovažujem za šťastné,“ skonštatovala Čaputová. Dodala, že ak sa otvorí Ústava SR, tak sa v prvom rade do nej musí dať jej ochrana pred zmenami zo strany politikov.

Ak by sa špeciálnym prokurátorom stal advokát Daniel Lipšic, prezidentka bude rešpektovať jeho zvolenie parlamentom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Prezidentka: Premiér by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie

  • 7. decembra 2020 at 19:00
    Permalink

    čítam si na Facebooku mnoho diskusií kde na Pani Prezidentku vulgárne nadávajú fanúšikovia Igora Matoviča. Len preto, že si dovolila byť voči nemu kritická. Ocenila by som keby si uvedomili že je to prezidentka nás všetkých bez ohľadu na to, koho sme volili či vo voľbe prezidenta alebo do NRSR. Ona nie je prezidentou poslaneckého kľubu Oľano.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *