Prokurátor ÚŠP navrhuje pre Sergeja a Alexandra S. trest štyri a tri roky

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Pezinok 7. decembra (TASR) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko navrhuje odsúdiť v korupčnej kauze ruských podnikateľov Sergeja a Alexandra S. na štyri, respektíve tri roky odňatia slobody. Trest by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia a okrem toho im prokurátor navrhuje zhodne peňažný trest vo výške 50.000 eur.

V prípade nezaplatenia peňažitého trestu im Špirko navrhuje udeliť ďalší náhradný ročný trest odňatia slobody. Podnikatelia sa dopúšťali korupčnej trestnej činnosti spolupáchateľstvom, keď sľubovali úplatky predstaviteľom daňového úradu v Dunajskej Strede a Šamoríne. Vyhlásil to Špirko v záverečnej reči.

Podľa jeho slov svedkyňa – exriaditeľka Daňového úradu v Šamoríne Mária Z., podrobne uviedla, ako sa stretávala s obžalovanými a ako sa ju snažili motivovať úplatkami. Išlo podľa Špirka o očitého svedka, ktorý podrobne opisoval charakter stretnutí s obžalovanými.

Po takmer dvoch hodinách nového pojednávania v kauze vyhlásil predseda senátu ŠTS dokazovanie za ukončené. V prípade sa začalo konať v pondelok odznova po tom, ako na začiatku septembra Najvyšší súd (NS) SR zrušil pôvodný oslobodzujúci rozsudok nad dvojicou.

Senát NS SR 7. septembra vyhovel mimoriadnemu dovolaniu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v prípade oslobodzujúcich rozsudkov nad dvojicou. Dovolanie podala Žitňanská v roku 2017.

NS SR zrušil rozsudok ŠTS a následne aj právoplatný verdikt NS SR a prikázal ŠTS, aby v kauze, v ktorej bol odsúdený bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa, nanovo rozhodol. Súdy sa podľa dovolacieho senátu NS SR nedostatočne vyrovnali so svedeckými výpoveďami.

Ako NS SR zdôraznil, podnikatelia boli oslobodení v júli 2015 a až v auguste bolo podmienečne zastavené stíhanie exriaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. V tejto úplatkárskej kauze bol odsúdený exriaditeľ Klvaňa.

NS SR pôvodne v novembri 2016 oslobodil podnikateľov v prípade podplácania Klvaňu. Podnikatelia si podľa obžaloby prokurátora v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443.000 eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť práve Klvaňa. Úplatok mal exriaditeľ prevziať osobne. Z titulu svojej funkcie mal zabezpečiť bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov a zároveň včas poskytovať služobné informácie o dožiadaniach z iných daňových úradov a polície.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *