Senát ŠTS vynesie v pondelok druhý verdikt v kauze Alexandra a Sergeja S.

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Pezinok 7. decembra (TASR) – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vynesie v pondelok o 14.00 h v poradí druhý verdikt v korupčnej kauze ruských podnikateľov Sergeja a Alexandra S. Uviedol to predseda senátu ŠTS po tom, ako vyhlásil dokazovanie za ukončené a odzneli záverečné reči oboch procesných strán.

V prípade sa pojednávalo v pondelok nanovo približne tri hodiny. Obžalovaní sa na nové pojednávanie vo veci nedostavili. Obaja dali súhlas svojmu obhajcovi Viktorovi Križiakovi na pojednávanie v ich neprítomnosti.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľ Špirko navrhuje odsúdiť v korupčnej kauze podnikateľov Sergeja a Alexandra S. na štyri, respektíve tri roky odňatia slobody. Trest by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia a okrem toho im prokurátor navrhuje zhodne peňažný trest vo výške 50.000 eur.

V prípade nezaplatenia peňažitého trestu im Špirko navrhuje udeliť ďalší náhradný ročný trest odňatia slobody. Naopak, obhajca dvojice žiada svojich klientov oslobodiť spod obžaloby. Okrem iného spochybňuje dôveryhodnosť kľúčovej svedkyne – exriaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z.

V prípade sa začalo nanovo konať, keď Najvyšší súd (NS) SR na začiatku septembra zrušil pôvodný oslobodzujúci rozsudok nad dvojicou. Vyhovel vtedy mimoriadnemu dovolaniu exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v prípade oslobodzujúcich rozsudkov nad dvojicou. Dovolanie podala Žitňanská v roku 2017. Podnikatelia boli pôvodne oslobodení v júli 2015.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *