Británia: Súd rozhodol nevydať Assangea do USA

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Londýn 4. januára (TASR) – Súd v Londýne zamietol v pondelok žiadosť USA o vydanie zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea do USA, informovala agentúra AP. Ako dôvod uviedol súd obavu o Assangeove duševné zdravie, ktoré by extradícia mohla podlomiť.

Sudkyňa Vanessa Baratserová uviedla, že Assange by v prípade vydania do USA mohol spáchať samovraždu. Americká vláda už avizovala, že proti rozhodnutiu podá odvolanie.

Americké úrady obviňujú Assangea zo sprisahania, nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010-2011. V prípade uznania za vinného v USA by zakladateľovi WikiLeaks hrozilo až 175 rokov za mrežami.

O jeho vydaní v pondelok rozhodoval ústredný trestný súd Anglicka a Walesu (známy ako Old Bailey) so sídlom v Londýne.

Assangeov tím obhajcov argumentuje, že ich klient konal ako novinár a vzťahuje sa naňho prvý dodatok americkej ústavy. Ten mu zaručuje ochranu za zverejnenie uniknutých dokumentov, ktoré odhalili zločiny americkej armády v Iraku a Afganistane.

Obhajcovia tiež uviedli, že Assange trpí psychickými problémami, ktoré by sa vo väzenských podmienkach v USA mohli zhoršiť.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Británia: Súd rozhodol nevydať Assangea do USA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *