Buržoázia zneužíva triedny hnev na falošný triedny boj

Buržoázne (resp. oligarchické, ako sa dnes hovorí) strany podnikateľov, privatizérov a zbohatlíkov, ktorí by spoplatnili aj dýchanie vzduchu, používajú (v rámci svojej populistickej rétoriky) v každej druhej vete práve slovo oligarcha. Ľudia majú prirodzenú tendenciu nenávidieť alebo pociťovať odpor voči mocným a majetným jednotlivcom. Marxisti majú tieto triedne vzťahy jasne zadefinované ako boj medzi buržoáziou a proletariátom (v súčasnosti by platilo skôr ako boj medzi neofeudálmi a proletariátom). Neoliberálne a pravicové populistické strany typu Oľano, SaS či NOVA opakujú denno-denne slovo oligarchia. Šikovne a selektívne zneužívajú prirodzený odpor ľudí voči mocným, využívaním v podstate ľavicovej rétoriky: „Pozrite sa, tam sú oligarchovia, oni môžu za vašu biedu.“

Ukazujú na strany napojené na oligarchiu, pričom ich vlastné strany reprezentujú oligarchickú-buržoáznu triedu. Zároveň však títo sociálni darvinisti ako Lipšic a Mihál dodávajú, že treba zabezpečiť na Slovensku také podnikateľské prostredie, aby ľudia nemuseli utekať za hranice. To ale podľa nich samozrejme znamená rovnú daň (ktorá priamo oligarchov zvýhodňuje), uprednostňovanie súkromného a podnikateľského sektoru pred štátnymi podnikmi, zvýšenie efektivity práce a hlavne deregulovaný voľný trh, z ktorého profitujú nadnárodné korporácie, s požehnaním od MMF a ECB. Pýtam sa, čo je vláda oligarchov a čo je vláda ľudu? Vláda oligarchov je v prvom rade vláda súkromného sektora, vláda podnikateľov, zbohatlíkov a buržoázie. Vláda ľudu je vláda proletariátu – teda nás všetkých, ktorí sme odkázaní na nekonečnú neistotu a kolísanie prebytku a nedostatku, ktoré prináša súkromný sektor. Už Marx dokázal vo svojich nekonečných výpočtoch a analýzach, že ekonomický rast súkromných kapitalistických podnikov nezvyšuje životnú úroveň zamestnancov, ba práve naopak, buržoázia bohatne na úkor triedy zamestnancov – teda na úkor proletariátu. Kapitál zostáva spravodlivo rozdelený medzi ľuďmi iba v prípade vlastníctva družstevného, o ktorom žiadna z podnikateľských strán nehovorí! Samozrejme, pravicové strany majú radi rozprávku o dobrom Baťovi, čo je výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo, a ako vieme, v praxi takmer nikdy nefunguje (a už vôbec nie na Slovensku, kde vyhráva nekonečná chamtivosť a bezočivosť veľkopodnikateľov, teda spomínaných oligarchov). Ak niekto skutočne chce vládu bez oligarchov, musí chcieť skutočnú ľudovú demokraciu, kde rozhodujú v prvom rade zamestnanci a nie zamestnávatelia. Kde rozhoduje človek a nie kapitál. Používanie slova oligarcha pravicovými stranami je jeden z najpriehľadnejších a najviac do očí bijúcich podvodov súčasnosti.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom