Bývalá podpredsedníčka NS SR Jarmila Urbancová bude stíhaná na slobode (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 31. marca (TASR) – Bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila U. bude stíhaná na slobode. Potvrdil to NS SR, ktorý jej však rozšíril okruh obmedzení a povinností uložených sudcom pre prípravné konanie. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Senát 5T Najvyššieho súdu na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Pezinok, z 3. marca 2021. Najvyšší súd rovnako ako súd prvého stupňa rozhodol o prepustení Jarmily U. z väzby na slobodu s tým, že jej, za ponechania dohľadu probačného a mediačného úradníka, ako aj kontroly technickými prostriedkami na určenie polohy, rozšíril okruh obmedzení a povinností uložených sudcom pre prípravné konanie,“ priblížila Važanová.

„Vzhľadom na to, že nemám doručené písomné odôvodnenie rozhodnutia NS SR, môžem len reagovať na odôvodnenie sudcu pre prípravné konanie ŠTS, ktorý vo svojom odôvodnení jasne konštatoval, že počas trvania štyroch až piatich mesiacov väzby orgány činné v trestnom konaní nepreukázali žiadne kolúzne aktivity mojej klientky,“ povedal pre TASR obhajca Peter Erdős. Jarmilu U. prepustili z Ústavu na výkon väzby v Leopoldove krátko po 12.15 h.

Podľa slov obhajcu podozrenia, ktoré sa javili na začiatku, neboli žiadnymi dôkazmi zosilnené ani preukázané. „Z tohto dôvodu sudca nahradil väzbu písomným sľubom a kontrolou technickým zariadením, ale zároveň aj konštatoval vo svojom rozhodnutí, že orgány činné v trestnom konaní v tejto trestnej veci nepostupujú urýchlene a prednostne k osobám, ktoré sú väzobne stíhané, čo je v rozpore s trestným poriadkom a nemôže to byť na ujmu osobnej slobody obvinenej osoby,“ zdôraznil advokát.

Bývalú podpredsedníčku NS SR Jarmilu U., podnikateľa a konkurzného advokáta Zoroslava K. a expredsedu Okresného súdu Bratislava III Davida L. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci minuloročnej policajnej akcie Víchrica. Dôvodom väzobného stíhania trojice obvinenej z prijímania úplatku, prípadne zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu, bola obava z možného ovplyvňovania svedkov. NS SR koncom marca rozhodol, že Zoroslav K. bude naďalej stíhaný väzobne.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *