Ceny ropy sú najvyššie približne za 1 rok

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

New York/Londýn 2. februára (TASR) – Ceny ropy sa v utorok dostali na najvyššie úrovne približne za 1 rok. Americká WTI sa dostala až na 55 USD (45,51 eura) za barel, čo bolo najviac od januára 2020. Severomorská ropná zmes Brent sa dostala najvyššie od vlaňajšieho februára.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s marcovým kontraktom sa o 14.12 h SEČ predával s plusom 1,43 USD alebo 2,67 % po 54,98 USD. Aprílový kontrakt na Brent sa takisto o 14.12 h SEČ obchodoval s plusom 1,46 USD alebo 2,59 % po 57,81 USD za barel.

Cena americkej ropy od začiatku týždňa vyskočila o viac než 6 % a cena Brentu o viac než 5 %. Podľa pozorovateľov je dôvodom posilňovania čierneho zlata všeobecne pozitívna nálada na finančných trhoch. Komoditný expert Carsten Fritsch uviedol ako ďalšiu príčinu aj rastúci optimizmus investorov týkajúci sa rastu svetovej ekonomiky.

Ceny tiež podporila prognóza vývoja dopytu po rope saudskoarabského koncernu Saudi Aramco. Najväčší svetový ropný koncern očakáva, že globálny dopyt sa ešte v priebehu tohto roka dostane na úroveň spred koronakrízy.

(1 EUR = 1,2084 USD)

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *