Čína recipročne uvalila sankcie na amerických diplomatov a zákonodarcov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Peking 10. decembra (TASR) – Čína vo štvrtok uvalila recipročné sankcie na členov amerického Kongresu a amerických diplomatov v Hongkongu a Macau. Informovala o tom agentúra DPA.

Peking tak reagoval na americké sankcie voči 14 čínskym zákonodarcom vrátane podpredsedu Stáleho výboru Všečínského zhromaždenia ľudových zástupcov (parlamentu), ktoré v utorok oznámil minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo. Ich zavedenie zdôvodnil prijatím zákona o národnej bezpečnosti, ktorý obmedzuje autonómiu Hongkongu.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing americké sankcie odsúdila ako „hrubé zasahovanie“ do vnútorných záležitostí krajiny. Spresnila, že Peking zrušil niektoré výnimky z vízového programu pre držiteľov amerických diplomatických pasov smerujúcich do Hongkongu alebo Macaa. Podrobnosti o sankciách voči americkým zákonodarcom však nekonkretizovala.

Koncom júna nadobudol pre územie Hongkongu účinnosť zákon o národnej bezpečnosti, ktorý vyvolal obavy medzi tamojšími prodemokratickými aktivistami a taktiež si vyslúžil kritiku od zahraničných vlád. Podľa kritikov obmedzuje autonómny štatút Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala toto územie pod svoju správu. Bývalá britská kolónia sa vtedy stala autonómnym územím Číny na základe princípu „jedna krajina, dva systémy“.

Washington v minulosti uvalil sankcie aj na správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *