Čínska sonda úspešne pristála na Mesiaci a začala plniť program misie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Peking 1. decembra (TASR) – Čínska sonda Čchang-e 5 v utorok úspešne pristála na Mesiaci, odkiaľ má na Zem priniesť vzorky hornín. Informoval o tom čínsky štátny telerozhlas CCTV, ktorý sa odvolal na čínsku vesmírnu agentúru.

Cieľom bezposádkovej misie Čchang-e 5, pomenovanej po starovekej čínskej bohyni Mesiaca, je prvýkrát po vyše 40 rokoch priniesť na Zem vzorky hornín z mesačného povrchu. Dosiaľ sa to podarilo len Spojeným štátom a naposledy v roku 1976 bývalému Sovietskemu zväzu.

Vesmírna loď Čchang-e 5 so štyrmi modulmi vyštartovala 23. novembra na vrchole rakety Čchang-čeng-5Y (Dlhý pochod) z odpaľovacieho strediska Wen-čchang, ktoré sa nachádza na pobreží juhočínskej ostrovnej provincie Chaj-nan.

Po pristátí sondy na mesačnom povrchu pristávací modul pomocou dlhého ramena začal zbierať vzorky kameňov z povrchu Mesiaca i vzorky hornín získaných z podpovrchových vrtov hlbokých asi dva metre. Táto časť misie by mala trvať dva dni.

Očakáva sa, že sonda na Zem dopraví asi dva kilogramy materiálu. Vedci dúfajú, že tieto vzorky poskytnú nové informácie o sopečnej činnosti Mesiaca.

Po nazbieraní vzoriek je návrat misie na Zem očakávaný v druhej polovici decembra.
Agentúra DPA pripomenula, že americké misie Apollo priniesli na Zem okolo 380 kilogramov hornín z Mesiaca, zatiaľ čo Sovietsky zväz takto získal asi 300 gramov vzoriek.
Vesmírni experti považujú misiu Čchang-e 5 nielen za geologickú, ale aj za dôležitý technologický test, napríklad pre budúce lety s ľudskou posádkou na Mesiac.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *