Čínsky prezident žiadal od Merkelovej viac spolupráce a nezasahovanie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Peking 7. apríla (TASR) – Čínsky prezident Si Ťin-pching vyjadril v stredu v telefonáte s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou nádej na rozšírenie spolupráce s Nemeckom a Európskou úniou. Informovala o tom agentúra DPA.

Na pozadí rastúceho napätia medzi oboma stranami čínsky líder povedal, že vo vzťahoch medzi Čínou a EÚ existujú „nové možnosti i rôzne výzvy“. Pre ich ďalší rozvoj je podľa neho kľúčové vydať sa rozhodne takým smerom, ktorý zohľadňuje strategickú perspektívu a vzájomný rešpekt, pričom „vylučuje zasahovanie“ do záležitostí druhej strany.

Rozhovor prebehol dva týždne po tom, ako EÚ po prvý raz po viac ako troch desaťročiach uvalila na Čínu znova sankcie za porušovanie ľudských práv. Zamerané sú proti zodpovedným za perzekvovanie moslimskej menšiny Ujgurov na severozápade krajiny. Vláda v Pekingu to odsúdila ako zasahovanie do vnútorných záležitostí a zaviedla odvetné sankcie voči európskym politikom, expertom a inštitúciám.

Zo správy Sinchuy nevyplýva, či Merkelová a Si Ťin-pching o tomto spore hovorili. „Rozvoj Číny je pre Európsku úniu príležitosťou a my dúfame, že EÚ nezávisle prijme správne rozhodnutie a dosiahne svoju strategickú autonómiu,“ vyhlásil čínsky prezident v možnej nepriamej narážke na USA, ktoré od nástupu nového prezidenta Joea Bidena presadzujú spoločnú politiku voči Číne so svojimi spojencami.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *