Cirkvi: Kresťania aj v pondelok slávia zmŕtvychvstanie Ježiša Krista

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 5. apríla (TASR) – V kresťanských kostoloch sa aj na Veľkonočný pondelok za bežných okolností konajú bohoslužby na oslavu zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Tento rok sa sväté omše počas veľkonočného obdobia slávia bez účasti veriacich, dôvodom sú opatrenia na zabránenie šíreniu nového koronavírusu.


      Tento deň sa zvykne nazývať i „Pondelkom baránka“ na pamiatku toho, čo sa udialo v prvý deň po sobote. Vtedy totiž anjel dodával odvahu ženám, ktoré na úsvite pribehli k hrobu a boli vydesené a znepokojené, keď ho našli prázdny. „Neľakajte sa,“ povedal im. „Vstal z mŕtvych. Niet ho tu. Ale choďte a povedzte to učeníkom,“ dodal.


      Posledný deň veľkonočných sviatkov je na Slovensku i v okolitých krajinách známy šibačkou, oblievaním dievčat a žien vodou, rozdávaním maľovaných či čokoládových vajíčok alebo zajačikov. Sú to však ľudové zvyky, nie cirkevné. Ale je tu symbolika – Veľká noc spojená s obmývaním vodou – sviatok krstu.


      V gréckokatolíckej cirkvi je Svetlý pondelok prikázaným sviatkom. Konajú sa sväté liturgie, myrovanie či sprievod okolo chrámu.
      Po Veľkej noci nasleduje v katolíckej cirkvi osemdňová oktáva Kristovho zmŕtvychvstania, ktorá sa končí Nedeľou Božieho milosrdenstva – je to prvá nedeľa po Veľkej noci.


      Veľkonočné obdobie – obdobie veľkonočnej slávnosti – trvá 50 dní. Začína sa na Bielu sobotu večer a končí sa na sviatok Zoslania Ducha Svätého (Turíce).


      Aj v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania je 2. slávnosť veľkonočná (Veľkonočný pondelok) dňom radosti z Pánovho vzkriesenia. Po Veľkej noci je ešte päť nedieľ, ktoré patria do veľkonočného obdobia cirkevného roka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Cirkvi: Kresťania aj v pondelok slávia zmŕtvychvstanie Ježiša Krista

  • 5. apríla 2021 at 21:53
    Permalink

    SVEDECTVO, KTORÉ NEMÁ DÔVERYHODNÝCH SVEDKOV
    Najväčší zázrak kresťanstva– Zmŕtvychvstanie Ježiša po 3 dňoch. Ani dve rôzne evanjeliá so 4 kánonizovaných, sa nezhodujú na počte a osobách svedkov tohto zázraku.
    Ako potom možno veriť čokoľvek inému z napísaného? Evanjeliá nie sú historické zdroje.

    VIERA ZALOŽENÁ NA TRADÍCII A TRADÍCIA NA LŽI
    Marekovo evanjelium bolo pôvodne napísané v latinčine a bolo určené Rimanom. Veď aj preto kresťanov, ako vyznavačov vymysleného kultu, zahnali v Ríme do katakomb.

    PÍSANÉ Z POČUTIA
    Marek samotný napísal evanjelium, ktoré je Vatikánom potvrdené ako najstaršie a najdôveryhodnejšie. Marek samotný však nebol učeníkom pomyselného Krista, nikdy ho nevidel a nestretol. Marek písal iba z POČUTIA (vraj od apoštola Jána v Efeze, ktorý tam mal priviesť Máriu).

    PÍSANÉ Z POČUTIA
    Tvorca úplne nového Ježiša Pavel z Tarzu písal o Ježišovi len POČUTIA. Nepripisoval mu žiadne zázraky, nespomínal nikdy ani jeho matku Máriu, ktorá vraj bývala blízko neho v Efeze (v jednom z piatich, na Blizkom Východe roztrúsených) domčekov. A Pavel nebol ani na jej pohrebe nič netušil ani o jej Nanebovzatí z Efezského hrobu (hrobu, tiež jedného z piatich).

    PÍSANÉ Z POČUTIA
    A tiež 126 historikov doby pomyselného Krista, nič o Ježišovi nenapísalo a nikdy ho nevideli a ani tí, ktorí žili v bezprostrednej blízkosti miest jeho pôsobenia. Tí štyria , ktorí fragmentovito o ňom napísali pár viet desiatky až 100 rokov po jeho smrti, písali iba z POČUTIA.

    KUMRÁNSKE ZVITKY – RANA Z MILOSTI
    Kumránske zvitky (objavené 1947) obsahujú v sebe Kázeň na hore (podstatu učenia Ježiša vrátane zázrakom jemu pripisovaných) ale Zvitky absolútne nič netušia o postave Ježiša Krista.
    Nie je to zvláštne na tak ústrednú postavu kresťanstva? Jeruzalemskí „kresťania“ z Kumránu poznali iba postavu Učiteľa spravodlivosti a Pavel z Tarzu sa preto ani nepokúsil pripísať učiteľove zázraky novovymyslenému Kristovi. Kumránski ho prenasledovali a prisahali: “… a nebudeme jesť ani piť, kým nebude mŕtvy!”.

    OTČE NÁŠ
    Túto modlitbu vraj naučil kresťanov pomyselný Ježiš. Modlitba doslova napísaná na egyptskom papyruse je o 2000 rokov staršia ako vymyslený Spasiteľ a volá sa Modlitba slepého.

    JEŽIŠ JE IBA MÝTUS
    Ježiš je mýtus vytvorený z desiatok potulných kazateľov, ktorí sa pohybovali po vtedajšej Galilei so svojimi rozhorčenými kázňami a väčšinu ktorých zadupala Pilátova jazda do zeme alebo ukrižovala na krížoch tvaru X (X = grécke písmeno chí – > Christos, tiež chí – X – “V tomto zamení zvíťazíš!” Vnuknutie, ktoré dostal Konštantín Veľký pred bitkou na Mulvijskom moste s Maxentiom a nakázal vojakom aby si X namaľovali na svoje štíty, potom ako videl pred bitkou svetelnú stopu dvoch križujúcich sa úlomkov meteoritu. Po víťazstve zachránil upadajúcu sektu a kresťanstvo ustanovil štátnym náboženstvom. Z prenasledovaného náboženstva sa stalo náboženstvom tolerovaným a po edikte cisára Theodosia I. v roku 381 sa samo stalo prenasledovateľom… ).

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *