ČR: Hamáčkova cesta do Ruska kvôli Sputniku: Českí liberáli šalejú, Babiš tiež nie je nadšený

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Praha 16. apríla (TASR) – Ostro sledovaná cesta českého vicepremiéra Jana Hamáčka do Ruska s cieľom rokovať o nákupe vakcíny Sputnik V dostáva trhliny. Okrem opozície totiž vyzval na jej zrušenie i český premiér Andrej Babiš. „Odporučil som mu, aby cestu zrušil,“ uviedol Babiš, ktorého v piatok citoval denník Lidové noviny.


      Hamáčkova misia do Moskvy by sa mala uskutočniť v pondelok. Odohrala by sa však v atmosfére mimoriadne vyostrených diplomatických vzťahov medzi USA a Ruskom. Washington vo štvrtok oznámil uvalenie nových sankcií na Ruskú federáciu vrátane vyhostenia ruských diplomatov v súvislosti s masívnymi kybernetickými útokmi a vojenskými manévrami na východnej Ukrajine.


      Avizovanú cestu vicepremiéra, ministra vnútra a povereného ministra zahraničných vecí Jana Hamáčka na rokovania o prípadných dodávkach proticovidovej vakcíny Sputnik V do Moskvy označil premiér Andrej Babiš za „nie ideálnu“ už vo štvrtok. V rozhovore pre denník Blesk to odôvodnil tým, že vakcíny nespadajú do Hamáčkovej agendy a Česko už konkrétnu ponuku má.

      Podľa Babiša môže ČR takmer okamžite získať 300.000 dávok ruskej vakcíny Sputnik V, ale čaká na jej schválenie Európskou agentúrou pre lieky (EMA).


      „Pán vicepremiér ma informoval, že jediným cieľom je zaistiť ešte väčšie množstvo vakcíny,“ povedal Babiš na tlačovej konferencii po štvrtkovom rokovaní so slovenským premiérom Eduardom Hegerom. Zopakoval, že z cesty nie je nadšený.


      Súčasťou Hamáčkovej delegácie bude aj bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko. Podľa jeho vyjadrenia sa má Hamáček v Moskve stretnúť s ruským ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom.


      Hamáček už v pondelok uviedol, že chce, aby bolo Česko pripravené na okamžitý nákup ruskej vakcíny, keď ju EMA schváli. Neschválenou vakcínou by podľa neho Česko očkovať nemalo a ani nebude. Dodal, že vníma snahy, napríklad Nemecka, vakcínu si vopred objednať.


      Hamáčkova cesta v piatok v Poslaneckej snemovni pobúrila aj opozičných poslancov, ktorí ju chceli na pléne mimoriadne prerokovať. Zákonodarcovia z radov ANO, ČSSD, KSČM a SPD sa však pri hlasovaní zdržali, dopĺňajú Novinky.cz.


      Poslanci z radov ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátov a STAN sa pokúsili zaradiť prerokovanie cesty mimoriadne na program schôdze. To sa však nepodarilo. „Snemovňa rezignovala na svoju kontrolnú funkciu smerom k vláde,“ vyhlásil po hlasovaní ľudovec Jan Bartošek.


      Podľa šéfky TOP 09 Markéty Pekarovej Adamovej je cesta veľmi vážnou bezpečnostnou hrozbou pre ČR. „To, čo o ceste vieme, je znepokojujúce, ale to, čo o nej nevieme? Cesta je navyše hradená z peňazí daňových poplatníkov,“ upozornila. V ČR pritom v posledných dňoch rezonuje téma dostavby jadrovej elektrárne Dukovany a prípadný tender pre ruskú firmu Rosatom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *