ČR: Očkovanie na COVID-19 bude dobrovoľné a hradené z poistenia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Praha 16. decembra (TASR) – Očkovanie proti novému druhu koronavírusu bude v Česku dobrovoľné a hradené zo zdravotného poistenia. Rozhodol o tom v stredu Senát ČR. Ako píše český Deník N, v schválenom návrhu zákona o pravidlách pre nákup a distribúciu vakcín však nebude vyslovene stanovené, že očkovanie nebude povinné, ako ani zákaz diskriminácie neočkovaných osôb.

Zákon, ktorý v zrýchlenom konaní prijala horná komora českého parlamentu a začiatkom decembra ho schválila aj Poslanecká snemovňa, dostane teraz na podpis prezident Miloš Zeman.

Senát schválil zákon bezo zmien po rozsiahlej rozprave s tesným rozdielom len dvoch hlasov.
Návrh zákona počíta aj s odškodnením za prípadnú ujmu spôsobenú očkovaním. Lekár alebo očkovacie centrum dostane od zdravotnej poisťovne za podanie vakcíny 223 korún (8,5 eura) ako za akékoľvek iné očkovanie.

Podľa pravidiel Európskej komisie (EK) najprv ČR kúpi vakcíny od Európskej únie a následne ich uhradí zdravotná poisťovňa. Prvá dodávka vakcín sa očakáva za dva týždne. Prvé očkovacie látky by Európska lieková agentúra (EMA) mala podľa ministra zdravotníctva Jana Blatného schváliť 21. decembra a do konca roku by sa do Česka malo dostať prvých 9750 dávok. Ak budú potrebné dve dávky vakcíny, očkovanie všetkých obyvateľov ČR by mohlo stáť až päť miliárd českých korún (približne 191 miliónov eur).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *