ČR: Očkovaný sa nakazil juhoafrickým variantom koronavírusu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Praha 13. apríla (TASR) – V Českej republike sa objavil prvý pacient infikovaný juhoafrickým variantom koronavírusu, ktorý ochorel po dvoch dávkach vakcíny. Informoval o tom Marián Hajdúch z Lekárskej fakulty Palackého univerzity v Olomouci, uviedol v utorok server Novinky.cz.


      „U nás je prvá plne očkovaná osoba infikovaná JAR variantom koronavírusu. Zatiaľ stredne ťažký priebeh, nie je to senior,“ tweetoval Marián Hajdúch.


      „Nie je to znepokojujúce, dalo sa to očakávať. Situáciu je ale treba dôsledne sledovať, najlepšie sekvenovaním vírusu u ľudí, ktorí ochoreli po očkovaní alebo po skôr prekonanej infekcii,“ povedal pre denník Právo Hajdúch. „Je potrebné čo najskôr zachytiť a dostať pod kontrolu vírusové varianty s potenciálom uniknúť kontrole navodenej imunitnou odpoveďou,“ dodal.


      Podľa predsedu Českej vakcinologickej spoločnosti Romana Chlíbka nejde o nič prekvapujúce. „Môže sa to stať aj u existujúceho variantu koronavírusu. Sto percent ľudí nikdy nezíska ochranu aj napriek tomu, že dostali riadnu vakcínu,“ povedal Právu Chlíbek. „V ČR je už zhruba 0,5 percenta ľudí, ktorí ochoreli aj po druhej dávke vakcíny,“ uviedol.


      „Pri tomto prípade ťažko povedať, či sa infekcia objavila práve preto, že ide o juhoafrickú mutáciu. Vieme a bojíme sa toho, že na nové varianty sú vakcíny menej účinné. Preto musíme strážiť, aby sa tieto mutácie u nás príliš nerozšírili, inak by muselo dôjsť k zmene očkovacie látky,“ dodal Chlíbek.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *