ČR: V4 by podľa Zemana mala byť jednotná pri podpore Poľska a Maďarska

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Praha 9. decembra (TASR) – Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mali byť jednotné pri podpore Poľska a Maďarska v spore s Európskou komisiou (EK) o rozpočet EÚ. V stredu to uviedol český prezident Miloš Zeman po stretnutí s poľským kolegom Andrzejom Dudom na Pražskom hrade.

V úvode spoločnej tlačovej konferencie Zeman pripomenul, že si veľmi váži hodnoty V4 a považuje za nevyhnutné, aby sa tieto hodnoty prejavovali aj zložitých v časoch.

„Vyšehradská skupina práve tým, že bola jednotná, dosiahla úspech v odpore proti rozmiestňovaniu ilegálnych migrantov. Dnes by sme mali byť rovnako jednotní v podpore Poľska, ale aj Maďarska vo veci sporu s Európskou komisiou,“ povedal Zeman v prejave zverejnenom na oficiálnej webovej stránke Pražského hradu.

Zeman zároveň privítal „informáciu pána prezidenta Dudu, podľa ktorej na pôde Európskej rady a pod nemeckým predsedníctvom môže dôjsť ku kompromisu, ktorý by uspokojil záujmy ako poľskej, tak maďarskej strany“.

Duda podľa agentúry PAP privítal skutočnosť, že so svojím českým kolegom majú podobné stanovisko k otázke únijného rozpočtu a mechanizmu prepájajúceho zásady právneho štátu s čerpaním eurofondov.

V stredu viaceré maďarské médiá citujúce agentúru Bloomberg, ktorá sa odvolala na informácie poľského vicepremiéra Jaroslawa Gowina, uviedli, že Maďarsko a Poľsko dosiahli kompromis s Nemeckom o odvolaní veta v záležitosti viazania vyplácania zdrojov Európskej únie na systém podmienok právneho štátu.

Detaily dohody, ktorú budú musieť ešte schváliť všetky členské krajiny, ako aj Európsky parlament, zatiaľ neboli zverejnené.

Maďarsko a Poľsko, ktoré nesúhlasia s mechanizmom podmieňujúcim čerpanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu, blokujú spoločný balík v hodnote vyše 1,8 bilióna eur, ktoré by mali členské krajiny čerpať v rokoch 2021 – 2027.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *