ČR: Vláda požiada 22. decembra o predĺženie núdzového stavu, oznámil Babiš

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Praha 15. decembra (TASR) – Česká vláda požiada 22. decembra o predĺženie núdzového stavu. Denníku Právo to v pondelok po rokovaní vlády oznámil premiér a líder hnutia ANO Andrej Babiš. V utorok o tom informoval portál Novinky.cz.

Núdzový stav poslanci nedávno na návrh Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) predĺžili do 23. decembra, pričom kabinet žiadal termín až do 11. januára.

Na tlačovej konferencii naznačil tento krok aj minister zdravotníctva Jan Blatný, podľa ktorého si jeho rezort dal vypracovať právnu analýzu, aké opatrenia sa dajú zavádzať bez núdzového stavu a aké len počas neho.

„Pokiaľ ide o nastavenie štvrtého stupňa (protiepidemického systému PES), tak si neviem predstaviť, ako by sme ho realizovali bez núdzového stavu. Keby dochádzalo k progresívnemu zhoršovaniu, museli by sme sa dostať do najvyššieho stupňa päť, a ten bez núdzového stavu určite nemôže existovať,“ povedal novinárom Blatný.

Kľúčové pre prípadné predĺženie núdzového stavu budú znovu hlasy KSČM, ktorá podporuje menšinový kabinet ANO a sociálnych demokratov (ČSSD). Predseda komunistov Vojtěch Filip však v pondelok ešte nechcel vopred vyhlasovať, ako sa jeho strana zachová.

Predsedníčka politickej strany TOP 09 Markéta Adamová Pekarová uviedla, že vláda nemôže očakávať, že jej strana prevezme spoluzodpovednosť za vládne kroky. „Čo si vláda navarila, to si musí aj zjesť. Jej vôľa vypočuť naše návrhy je nulová,“ povedala pre Právo.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom