ČR: Vo veku 101 rokov zomrel na covid vojnový veterán Bernard Papánek

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Praha 22. januára (TASR) – Vo veku 101 rokov zomrel vojnový veterán, jeden z posledných československých účastníkov bitky pri Dunkirku a obliehania Tobruku Bernard Papánek. Informoval o tom v piatok spravodajský server iROZHLAS.cz.

O úmrtí veterána informoval v piatok na Twitteri reportér Českej televízie Josef Kvasnička, ktorému informáciu potvrdil dokumentarista Jan Plachý, približuje server. Papánek podľa týchto informácií zomrel na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 v nemocnici na Slovensku. Podľa českej Paměti národa sa tak stalo vo štvrtok 21. januára.

Papánek sa narodil v roku 1920 vo Viedni, jeho otec pochádzal zo židovskej rodiny zo Slovenska a matka z Moravy. Ešte ako dieťa sa jeho rodina presťahovala do mesta Vracov, ležiaceho neďaleko juhomoravského Hodonína. Strednú školu však na prianie rodičov absolvoval v rakúskej metropole.

V roku 1939 sa mu podarilo odísť do Palestíny, kde narukoval do československej zahraničnej armády, píše Paměť národa.

V roku 1943 sa presunul do Veľkej Británie, kde sa v meste Liverpool osobne stretol s československým exilovým prezidentom Edvardom Benešom. Pri obliehaní francúzskeho Dunkirku v roku 1944 bol ťažko zranený.

Po druhej svetovej vojne sa usadil v Brne a začal súkromne vyučovať angličtinu a nemčinu. Po komunistickom prevrate z roku 1948 ho však začala prenasledovať československá Štátna bezpečnosť (ŠtB). V roku 1964 preto spolu s manželkou emigroval cez Viedeň do Izraela, kde prijal aj izraelské štátne občianstvo. Od roku 2014 žil u svojej nevlastnej dcéry na Slovensku.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “ČR: Vo veku 101 rokov zomrel na covid vojnový veterán Bernard Papánek

 • 22. januára 2021 at 12:41
  Permalink

  Však je to chípôčka podľa ľudí čo tvoria 90% komentujúcich na FB stránke DAV DVA vraj zase idú protestovať dúfam že to znova podporíte však denne 8000 pozitív…prečo nie?

  Reply
 • 23. januára 2021 at 19:26
  Permalink

  Keby ho nezabila tá chrípka, tak by žil možno aj do 110 rokov. Uši na to má.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *