D. Lipšic: Rozsudok v kauze zmeniek musí byť vyhlásený verejne

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 12. januára (TASR) – Rozsudok musí byť vyhlásený verejne, je to naša ústavná požiadavka. Pred verejným zasadnutím Najvyššieho súdu SR v kauze televíznych zmeniek to uviedol obhajca poškodenej TV Markíza Daniel Lipšic. Súd rozhoduje o odvolaniach neprávoplatne odsúdených, ktorými sú podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. Tiež o odvolaní dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu.

Lipšic si nevie predstaviť, že by senát ospravedlnil zákaz účasti verejnosti na vyhlásení rozsudku pandemickou situáciou. „Prístup verejnosti do pojednávacej miestnosti môže byť na základe pandemickej situácie obmedzený, ale ústavná zásada, ktorá nepripúšťa výnimky, je, že rozsudok musí byť vyhlásený verejne,“ zdôraznil.

Zároveň poznamenal, že vylúčenie verejnosti z verejného zasadnutia považuje v rámci súčasnej situácie pandémie nového koronavírusu za pochopiteľné.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vlani neprávoplatne odsúdil Mariana K. a Pavla R. na 19-ročné tresty odňatia slobody. Marian K. dostal aj peňažný trest 10.000 eur.

Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *