Dajme si krátku rekapituláciu roku 2020 na našej politickej scéne 1. časť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 14. decembra (TASR) – Udalosťou roka 2020 bola pandémia ochorenia COVID-19 a na Slovensku voľby do Národnej rady (NR) SR, ktoré sa konali 29. februára.

JANUÁR:

  13. januára
  Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik koncom roka 2019 zrušil uznesenie o obvinení expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) za výroky o odsúdení exposlanca ĽSNS Milana Mazureka pre jeho vyjadrenia o Rómoch. Vyšetrovateľ má vo veci konať a rozhodnúť znova.

  23. januára
  Minister životného prostredia a podpredseda vlády SR László Sólymos (Most-Híd) podal demisiu v reakcii na incident z predchádzajúceho dňa, v ktorom sa spoločne s bratom zapojili do roztržky v ázijskej reštaurácii na Laurinskej ulici v Bratislave.

  28. januára
  Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu Lászlóa Sólymosa a poverila riadením rezortu ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd).

FEBRUÁR:

  5. februára
  Slovensko vyhostilo vietnamského diplomata v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca. Štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička odovzdal verbálnu nótu vietnamskému veľvyslancovi.

  18. februára
  Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) prerušil mimoriadnu schôdzu pléna do stredy 19. februára do 9.00 h., pretože jej rokovanie zablokovali nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého. Schôdzu označili za nezákonnú.

  25. februára
  NR SR nevyslovila súhlas s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Poslanci tak rozhodli v utorkovom hlasovaní na mimoriadnej 58. schôdzi parlamentu.

  29. februára
  Konali sa parlamentné voľby. Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta. Zvíťazilo hnutie OĽANO so ziskom 25,02 percenta hlasov a 53 kresiel. Druhý bol Smer-SD (18,29 percenta a 38 kresiel), tretie skončilo hnutie Sme rodina (8,24 %, 17 kresiel), štvrtá ĽSNS (7,97 %, 17 kresiel), piata koalícia Progresívne Slovensko-Spolu (6,96 %), ktorá sa však nedostala do parlamentu, pretože neprekročila hranicu 7 percent. Šiesta bola SaS (6,22 %, 13 mandátov) a siedma strana Za ľudí (5,77 % a 12 kresiel v NR SR).
 MAREC:

  2. marca
  Prezidentka SR Zuzana Čaputová pozvala do Prezidentského paláca lídra OĽANO Igora Matoviča. Ďalej mala stretnutie s lídrami Sme rodina, SaS a Za ľudí.

  4. marca
  Prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila zostavením vlády Igora Matoviča (OĽANO). Ako podotkla, všetci lídri budúcej možnej vládnej koalície jej 3. marca deklarovali jednoznačnú vôľu podieľať sa na rokovaniach o zostavení vlády.

  13. marca
  Strany a hnutia OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa dohodli na zostavení novej vlády. Novinárom to potvrdil líder OĽANO Igor Matovič.

  17. marca
  Exprezident Andrej Kiska sa vzdal mandátu poslanca NR SR zo zdravotných dôvodov. Ostal predsedom strany Za ľudí.

  20. marca
  Andrej Danko (SNS) odovzdal vedenie schôdze NR SR svojmu nástupcovi, novému predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Za podpredsedov NR SR boli zvolení Gábor Grendel (OĽANO) a Juraj Šeliga (Za ľudí).

  21. marca
  OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí podpísali koaličnú dohodu, ktorou budú chcieť naplniť svoje predvolebné sľuby.
  - Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala nový vládny kabinet pod vedením premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Matovič si prevzal od svojho predchodcu Petra Pellegriniho (Smer-SD) Úrad vlády SR.

  24. marca
  Podpredsedami NR SR sa stali Milan Laurenčík (SaS) a Peter Pellegrini (Smer-SD).

APRÍL:

  15. apríla
  Novým šéfom Slovenskej informačnej služby (SIS) sa stal Vladimír Pčolinský. Na návrh vlády ho do funkcie vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na poste vystriedal Antona Šafárika, ktorý stál na čele tajnej služby od júla 2016.

  20. apríla
  Premiér Igor Matovič (OĽANO) sa postavil pred poslancov NR SR a predložil programové vyhlásenie vlády (PVV). Plénum malo po jeho prerokovaní hlasovať o vyslovení dôvery novej vláde.

  21. apríla
  Polícia obvinila bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Obvinenie súvisí s akciou Národnej kriminálnej agentúry s názvom Rezervy.

  26. apríla
  Vláda schválila Juraja Klimenta a Evu Mišíkovú za členov Súdnej rady SR.

  30. apríla
  Vláda Igora Matoviča (OĽANO) získala dôveru poslancov Národnej rady SR. Za PVV, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 93 členov snemovne zo 141 prítomných. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov.
  MÁJ:

  6. mája
  Novým generálnym riaditeľom štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa stal Richard Strapko.

  9. mája
  Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a premiér Igor Matovič (OĽANO) podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom deklarovali vôľu, spoločnú zodpovednosť a záväzok spolupracovať pri výkone jednotnej a zodpovednej zahraničnej, európskej a bezpečnostnej politiky SR.

  11. mája
  Súdna rada zvolila Jána Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR. Vo verejnej voľbe získal 12 hlasov zo 17 členov Súdnej rady, na zvolenie bolo potrebných 10. Za jeho protikandidáta Ivana Rumanu nehlasoval nikto.

  13. mája
  Sudca Ústavného súdu (ÚS) SR Mojmír Mamojka sa vzdal funkcie. Predseda ÚS Ivan Fiačan zvažoval, či podá alebo nepodá návrh na začatie disciplinárneho konania proti Mamojkovi v súvislosti s medializovanými informáciami o jeho sporných kontaktoch s obžalovaným Marianom K.

  13. mája
  Poslanci NR SR nevzali na vedomie správu ombudsmanky Márie Patakyovej za rok 2019. Proti prijatiu bolo 50 poslancov, správu podporilo 34 poslancov, zdržalo sa 46 poslancov.

  20. mája
  Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala sudcu Jána Šikutu za predsedu NS SR.
  JÚN:

  6. júna
  Predsedníčkou hnutia Progresívne Slovensko (PS) sa stala Irena Bihariová. Zvolili ju delegáti hnutia na sneme, ktorý sa konal elektronicky. Protikandidátom bol Michal Truban.

  10. júna
  Peter Pellegrini (Smer-SD) sa rozhodol, že nebude spájať svoju politickú budúcnosť so stranou Smer-SD. Vzdal sa funkcie podpredsedu strany a značku Smer-SD nechal predsedovi strany Robertovi Ficovi.

  21. júna
  Poslankyňa NR SR Petra Krištúfková (Sme rodina) sa vzdala funkcie splnomocnenkyne vlády pre rodinu.

  24. júna
  Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) avizoval, že nebude vyzývať predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina) na odstúpenie v súvislosti s podozrením z plagiátorstva diplomovej práce.

  29. júna
  Peter Pellegrini si začal zakladať novú politickú stranu s názvom Hlas - sociálna demokracia. Prípravný výbor strany oznámil zber podpisov potrebných na jej registráciu Ministerstvu vnútra (MV) SR.

  30. júna
  Prezident Policajného zboru Milan Lučanský odstúpil z funkcie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *