Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom
Masovo zdieľaný graf z FB projektu Pracujúca chudoba

Prvý masívny štrajk v súkromnom podniku po novembri 1989. Po vzore pôvodného DAVu, ktorý prinášal reportáže zo štrajkov a demonštrácií ako napríklad z krvavých Košutov,  sme sa rozhodli v tejto tradícii pokračovať a aktualizovať ju na podmienky 21. storočia. Je tu prvá online reportáž DAV DVA. Štrajk je v plnom prúde! Moderné odbory VW žiadajú výrazné zvýšenie platov, predĺženie obedňajšej prestávky a dovolenky. Najväčší štrajk v súkromnom sektore v histórii krajiny: podporuje ho veľká časť z 12 300 pracovníkov Volkswagenu. Ralf Sacht, šéf VW Slovakia arogantne prehlásil: „Požiadavky, ktoré odborári nastolili, sú rovnako vysoké ako na začiatku a my nevidíme žiadny priestor na ich naplnenie.“ Podľa OECD zarábajú Slováci dvakrát menej ako Nemci. Minister Žiga označil požiadavky za iracionálne, premiér Robert Fico sa pre zmenu štrajkujúcich zastal. „Prečo by mal mať človek v Bratislave o polovicu alebo dokonca o dve tretiny nižší plat ako človek, ktorý robí pre koncern v inej krajine na Západe, pričom u nás sa vyrábajú luxusnejšie autá a je tu aj vyššia produktivita práce,“ vyhlásil premiér. Štrajk sledujeme online!

(článok priebežne aktualizujeme)

27. jún, 18:40:  Moderné Odbory Volkswagen informujú: Sledujte dnes reláciu „Téma dňa“ o 19.50 na TA3. Predseda Moderných odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský bude hovoriť o výsledku kolektívneho vyjednávania vo VW SK.

27. jún, 18:00: Slavo Grega komentuje na sociálnych sieťach: „Kritici pochopte tu neide o čísla o ktoré sa zvýši plat. Tu ide o to, že našli v sebe odvahu postaviť sa. Je to precedens pre ostatných a je len a len na ostatných či si z toho zoberú príklad alebo budú naďalej zohýnať chrbát z výhovorkou, že aj tak nič nezískajú….“

27. jún, 16:00: Vzdor-SP ku štrajku: „Vzdor-strana práce gratuluje pracujúcim z Volkswagen Bratislava k úspešnému a dovolíme si povedať aj k historickému štrajku na Slovensku. Členovia Vzdoru-strany práce boli osobne podporiť pracujúcich v areály, kde sa konal štrajk a po osobných rozhovoroch s pracujúcimi sme boli veľmi potešení, koľko odhodlania v boji za svoje práva je v týchto ľuďoch.“

27. jún, 14:25: V profile G. Rothmayerovej sa spustila celkom zaujímavá prestrelka medzi neodavistom Jurajom Janošovským a Ivanou Havranovou:

Janošovský: Musím sa zastať pani Havranovej- má názor! (Chvalabohu menšinový.) Pani Havranová musí mať slobodné právo zamestnať sa vo WV za 1700 Eur ( 5 minútovou prestávkou na obed…) Len mi vadí, že núti ostatných „držať hubu“ a „makať“. Naozaj verí v slobodné rozhodnutie zamestnancov „predať sa“ za cenu určenú zamestnávateľom ( s prihliadnutím na „makroekonomické“ ukazovatele a najmä svoj zisk!). Naozaj nevidí, že Nemci (a nielen oni aj slovenskí „dobráci“) nakupujú „pracovnú silu za mzdu, ktorá nepostačuje na dôstojný život ( kto už by si u nás robil starosti s ústavnými právami?….). Ono to tak Pán Boh a Kapitál určil, nie? Jedni majú držať hubu a makať vďační „šikovným“ podnikateľom, ktorý im prácu „dávajú“……Tí „šikovní“ môžu čo chcú ( že by „komunizmus“ elity?).
Ivana Havranova:  Pán Jánošovský. Ušlo vám množstvo dosť podstatných detailov,ktoré boli v mojom texte ale aj medzi riadkami. Takže takto. Ani neviem,odkiaľ beriete istotu, že môj názor je menšinový. Je však utovrený na základe faktov,ktoré vnímam a okrem toho som reagovala na Gabiku. Nemienim sa púšťat do polemík s celým fan clubom Moderných. Poznám aj iných robotníkov, a sakra je ich brutal väčšina, ktorí nám holé rite neukazujú a premiér nepodporí zvýšenie ich 400 eurového platu. Ani mi už nemusíte odpovedať, nepoznám vás a reagovať nebudem.Majte krásny deň. A viete. Keď budem mať pocit, že moje profesie žurnalistika a spisovateľstvo je naníč, hoci mám aj vysokú školu,určite sa zamestnám vo VW. Aj s 10 min., prestávkou na obed.Pá. Gabi… Ty môj rezišér a dramaturg!
Janošovský: „Tá Labudova ( či Chudíkova) v SND sú umením?! A tá robotnícka,pred Volkswagenom, dekadenciou? Nehodnotím všetkých režisérov a dramaturgov, podľa spustených gatí bývalých „zaslúžilých“,, a hodnotiť štrajk podľa jedných anonymných spustených gatí, nie je tiež celkom fér…. Bohužiaľ, naozaj môže byť moja istota o menšinovej podpore Vášho názoru,j sporná. Najmä v bratislavskej „kaviarni“….( A temer istá v Devínskej Novej Vsi….) Návrh na zamestnanie vo VW nemal byť hodnotením Vašej žurnalisticko-spisovateľskej kvalifikácie ( aj tak sú mi známe, len tie prednovembrové texty). Bol to len pokus naplno využiť doktríny a argumentačné schémy,liberálnej demokracie ( alebo „digitálnej totality“- ako to nazývajú pražskí Piráti….)

27. jún, 14:23: Odbory informujú: „Pred malou chvíľou odišiel tím MOV do jedálne v H2 a bude tam cca do 15.30 hod. Prosíme všetkých štrajkujúcich zamestnancov z lakovne, ktorí sa ešte nepodpísali na prezenčnú listinu a nevyplnili tlačivo do zdravotnej poisťovne za dni štrajku aby sa podľa možností a dohody s vedúcimi prestriedali a potrebné tlačivá vypísali v jedálni H2.“ 

27. jún, 11:40: Jalal Suleiman reaguje na výsledky štrajku:

Šesťdňový štrajk a desať krokov vpred. Gratulujem, chlapci! V prvý deň štrajku pracujúcich bratislavskej automobilky som volal jednému z pracujúcich vo fabrike. Ten neštrajkoval, nakoľko nie je kmeňovým zamestnancom automobilky, ale zamestnancom agentúrnym (teda dvojitý otrok kapitálu). Informoval ma, že produkcia áut poklesla u neho z pôvodných 172 na úbohých 17 za deň. Teda, keďže štrajk bol ihneď na začiatku úspešný, bolo len otázkou času, kedy sa dovŕši zdar výsledku rokovania. Veľká česť, pracujúci! Česť Vašej práci! Výsledok štrajku nie je len do neba volajúcim hlasom na púšti bez ozveny, ale mieri i do srdca pracujúcich. Tento hlas nie je adresovaný len pracujúcim v automobilovom priemysle, no patrí všetkým zamestnancom pri pracovných linkách! Nie je adresovaný iba na Západné Slovensko. Jeho úlohou je osloviť pracujúcich vo všetkých kútoch našej krajiny. Vyzývam všetkých zamestnancov, tak v závodoch U.S.Steel, v Slovnafte, SPP, Cargo, KIA Motors, v PSA Trnava i ďalších diskriminovaných. Zdvihnite svoj hlas! Nik Vám nič nedá sám od seba. Svoje nároky si musíte vybojovať. Áno, vedenie odborov je skorumpované a nenásytné. Ja však dúfam, že predstavitelia základných organizácií odborov v podnikoch to zmenia. Nech žije jednota pracujúcich!

26. jún, 0:07: Lukáš Perný reaguje  na záver štrajku:
DOBOJOVANÉ! ŠTRAJK SA SKONČIL, MZDY PORASTÚ O 14,2%! Počas celej doby štrajku som aktualizoval stránku DAV DVA a urobil všetko pre šírenie osvety v informačnej vojne. A teraz štyri postrehy:
V prvom rade obrovská gratulácia zamestnancom nadnárodného kolonizátora za vybojovanie vyššieho platu v novodobom koncentračnom tábore. V druhom rade gratulácia k odhodlaniu všetkých tých, čo sa nebáli povstať a zabojovať proti korporátnemu fašizmu, podporili štrajkujúcich komentármi, spoluúčasťou a solidaritou. V treťom rade hanba všetkým prisluhovačom nadnárodných korporácií od mlčiacich celebrít, cez zapredaných pravicových novinárov a politikov až po tých, čo štrajk nepodporili a nastúpili do práce. V štvrtom rade treba dodať, že v kontexte perspektívy ide skôr o symbolické víťazstvo na začiatku dlhej cesty deglobalizácie, ktorá nás neminie. Na konci tejto cesty bude buď detroitizácia Slovenska a squatovanie vlastných domov alebo fabriky v rukách našich ľudí, potravinová a energetická sebestačnosť a vlastná výroba. My budeme určovať pravidlá, platy, výrobu a budeme to my, ktorí budú exportovať výrobky tak, ako tomu bolo kedysi. Nebudú to len autá, ale aj nábytky, chladničky, lode, lokomotívy, odevy, elektronika či vlastné a zdravé potraviny. Je na čase postaviť sa na vlastné nohy, nepotrebujeme nadnárodné firmy, potrebujeme národné hospodárstvo. Potrebujeme vlastné národné podniky, družstvá, komunity, samosprávy, participatívne rozpočty, znárodnené strategické podniky, spoločnú poisťovňu a banku. Je čas ich začať budovať a obnoviť ako systémovú alternatívu kolónie Slovensko! Teraz je však na čase prebudiť ostatné fabriky, kde sú ľudia vykorisťovaní a zdieraní. Mor ho!
#strajkvovolkswagene

25. jún, 23:00 Eduard Chmelár: DESAŤ POUČENÍ ZO ŠTRAJKU VO VOLKSWAGENE

1. Štrajk nie je žiadnou extrémistickou rebéliou, je to štandardný nástroj na vyjednanie vyšších miezd a lepších pracovných podmienok, ktorý je bežnou súčasťou európskej firemnej kultúry. Právo na štrajk patrí medzi sociálne práva zaručené Ústavou SR (čl. 37) a Medzinárodným dohovorom o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach (čl. 8, pís. d)
2. Aj veľký nadnárodný koncern je možné donútiť k splneniu požiadaviek zamestnancov vytrvalosťou, húževnatosťou, jednotou a disciplínou. Organizovať sa je dôležité.

3. To, že zamestnanci sa musia vždy uspokojiť len s drobnými ústupkami a že nie je možné vyjednať väčšinu požiadaviek, už neplatí.
4. Pre výrobný podnik je vždy výhodnejšie zvýšiť mzdy zamestnancom ako riskovať dlhodobú stratu výrobnej kapacity.

5. Počas štrajku vedie manažment firmy informačnú vojnu. Používa na to dezinformácie, vyhrážky a dnes už aj falošné profily diskutujúcich na sociálnych sieťach, ktoré sa usilujú protestujúcich zamestnancov zneistiť a rozdeliť. V takýchto chvíľach treba dodržiavať jediné pravidlo: stáť pevne za vedením odborovej organizácie a dôverovať mu až do ukončenia štrajku.
6. Najstaršou vyjednávacou taktikou firiem je strašenie ľudí, že prídu o svoje pracovné miesta.
7. Rast miezd vo výrobných odvetviach ťahá rast miezd v nevýrobných odvetviach. Z toho vyplýva, že tí, ktorí chcú vyššie platy pre učiteľov a lekárov, sa musia naučiť podporovať štrajky robotníkov (z hľadiska solidarity pracujúcich a vyššej podpory obyvateľstva to však platí aj naopak).
8. Po tomto štrajku už bude čoraz ťažšie obhajovať princíp lacnej pracovnej sily. V spoločnosti nastáva zreteľný posun a už aj časť pravice chápe, že nízke mzdy obmedzujú potenciál rozvoja v budúcnosti.
9. Výsledky štrajku sú inšpiráciou pre všetkých pracujúcich na Slovensku. Spoločnosť sa mení a toto je historický medzník.
10. Porazenými nie sú zamestnávatelia, ale OZ KOVO, ktoré nedokázalo účinne chrániť zamestnancov podniku. Moderné odbory VW dokázali svoju opodstatnenosť. Pre KOZ je to výzva na zásadnú zmenu.
GRATULUJEM VŠETKÝM VYTRVALÝM ZAMESTNANCOM A ZAMESTNANKYNIAM VW, TOTO JE VÁŠ VEČER A VAŠE VEĽKÉ VÍŤAZSTVO, DOKÁZALI STE TO!

25. jún, 22:05 ŠTRAJK SA SKONČIL, MZDY PORASTÚ 14,2%, DAV DVA gratuluje! 

25. jún, 12:46: Hlavné správy s niekoľkotisícovým dosahom publikujú Chmelárov status.

25. jún, 12:40: Redaktor a editor časopisu DAV DVA, Ing. Marek Kopilec reaguje na provokatívny príspevok („Pracujúci štrajkujú, komunisti sa priživujú“) Petra Blaška (nick Peter a Lucia, ktorý pravidelne trolluje na našich stránkach) na sociálnych sieťach DAV DVA: „A kapitalisti z Inessu, Hayekovcov a spol., dokonca aj jeden zo SME, či pani poslankyňa z SaS sa vysmievajú demonštrantom tým, že im odkazujú, že majú veľa a nemajú protestovať. Gratulujeme vášmu zhodnoteniu, ešte tak to sem napísať pod svojim menom a fotkou, keď tých, ktorí zo svojej vlastnej vôle podporili ľudí aj keď nemuseli, označíte za príživníkov.
Zaujímavý je aj ďalší príspevok objasňujúci súčasnú situáciu:
VW sem prišiel v máji 1991, keď získal 80% Bratislavských automobilových závodov, ktoré fungovali v minulosti bez tej dnešnej kapitalistickej korupcie a na kooperatívnej forme s inými podnikmi v republike. Toľko historické okienko. V ČR tak získali Škodu. Stavať Slovensko na lacnej pracovnej sile, good idea, Slovakia, ale nie ďakujeme, Bangladéš nechceme. Dôvod prečo neodídu je ten, že bratislavský závod má podľa všetkého najlepšiu produktivitu v rámci celého koncernu, vysokokvalifikovaných zamestnancov, ktorých dajme tomu v Rumunsku takto ľahko nenájdu, inak by už dávno boli preč. Ak nemá byť Slovák len zakíknutý úbožiak stále niekomu strčený v zadku, musí sa vedieť pobiť za svoje práva, v západnej Európe je pomer toho, čo ide zamestnancom a čo ide manažérom iný než u nás, skoro opačný a to je ďalší dôvod prečo by mali urobiť aj niečo viac než len pýtať 16% navýšenie. (Marek)

25. jún, 12:25: Robotnícky kongres podporil štrajk a na sociálnych sieťach šíri výzvu

25. júna, 11:00: Martin Bavolár podporuje štrajk a vyzýva k štrajku generálnemu: „Volkswagen štrajkuje. To je ale málo. Poďme do štrajku celé republika. Vyhlásme GENERÁLNY ŠTRAJK. Iba tak zvíťazíme nad bandami zlodejov vo vláde a ich prisluhovačmi  v parlamente, súdnictve, zdravotníctve, školstve, prokuratúre, polícii, na úradoch, v systémových médiách a mimovládkach.“ 

25.jún, 9:20: Mainstreamové Topky otáčajú a snažia sa získať si sympatie más – štrajk je opodstatnený, odvolávajú sa na Hrabka  a Chmelára.

25. jún. 9:13: T. E. Rostas pripravil  príspevok o nacistických koreňoch Volkswagenu:
„VOLKSWAGEN. Na diaľnici z Bratislavy sa hrdo týči bilbord, že už celá slovenská rodina statočne mukluje pre nemeckú firmu Volkswagen. Bože. Je to hrôzostrašná irónia osudu, že Slovensko sa pýši podriadenou vďačnosťou firme, ktorá pomáhala drancovať Slovanov za druhej svetovej vojny. Volkswagen je Hitlerovo dieťa, ktoré používal smerom Drang nach Osten – smerom na podmanenie, vysídlenie a genocídu slovanských zemí. Ďalší vtip je, že konštruktér automobilu Ferdinand Porsche ukradol dizajn československej Tatre. Ani v tomto neboli Nemci lepší. Štrajk? No áno. Len tu nemal žiaden VW nikdy byť. Mala tu byť naša vlastná firma. Aj zisky VW mali byť súčasťou doposiaľ nevyplatených reparácií Nemecka za vojnové zločiny. Štrajk? Áno! Ale očakávať skutočné empatie od germánskej fabriky z Wolfsburgu, kde podobne ako dnešní Slováci zarezávali vojenskí zajatci a väzni z koncentračných táborov by bolo naivné.“

25. jún, 9:04 Spisovateľka Gabriela Rothmayerová píše na tému štrajku: „Moderné odbory vykročili na cestu, ktorá odborom patrí. Tam nebýva veľa víťazstiev, ani potlesku politických šíbrov. Robotníci sa rozhodli sami za seba obrániť svoj stav. Áno, ide o ich platy, lebo neprijímajú podriadené postavenie kolónie. Cudzie nežiadajú, ale o svoje sa prihlásili. Elity sa k tomu stavajú opatrne, alebo rovno odmietavo. Čím dávajú najavo svoj pocit privilégií, ktoré ale nemôžu patriť všetkým. No zdá sa, že robotníkom je to jedno, presvedčili sa, že sa môžu spoľahnúť iba sami na seba. To je cenná devíza. A nie je zadarmo. Skúsila som si, keď ma neprijali na vysokú školu, robotu v Radiátorke, pracovala som na tri smeny a na kolotoč – dva dni ráno, dva dni poobede, dva dni v noci brúsiť zvary radiátorov. Jediným cieľom mi bolo normálne sa vyspať. Ale ja som sa z toho kolotoča vymanila, robotníčka a robotník, ktorí sú odkázaní takto žiť po celý svoj pracovný život, si musia nájsť svoj modus vivendi aj kúsok šťastia v tom kolotoči. A je jedno, či sedia niekde vo velíne a sledujú presné meranie, alebo v jednej pozícii ako pomocní robotníci doťahujú nejaké skrutky ako v Chaplinovej Modernej dobe. Tu nejde len o platy, ale o život ľudských bytostí. Ktoré sú dokonalé, aj keď sa nenarodili so zlatou lyžičkou v ústach.“ Ako kontrast rozdielnych svetov, reaguje spisovateľka Ivana Havranová: „Gabi moja. Nepreháňaj. O životy bytostí z VWje už teraz veľmi slušne postarané. Až tak, že zo samej samopaše ukazujú televíznym divákom rite. Ale chápem. Nikdy nie je dosť. Myslím, že pán Soták sa teraz rehoce do nepríčetna. Lebo ja osobne si myslím, že najväčšími zotročovateľmi slovenských robotníkov sú mnohí slovenskí podnikatelia. Už to, že vo VW je dvojo odborov!“ Názor si spravte sami. 

24. jún, 17:30: „Mierny náznak, že spejeme k dohode…“ (nové video)

24. jún, 11:01: Od 10.00 hod. sa malo uskutočniť vyjednávanie zástupcov MOV s vedením VW o požiadavkách.

23. jún 16:00: Príhovor arogantného vedenia VW, rozhodne stojí za pozretie: „Cítime povinnosť odmietnuť výroky odborov.

23. jún, 15:00: Nové vyjadrenie pre médiá

23. jún, 13:10 Poslanec Ľuboš Blaha na sociálnych sieťach píše: „Keď sa štrajkovalo proti Ficovej vláde, podporu štrajkujúcim vyjadrovali herci, novinári, mimovládky, speváci. Pravicové médiá dobreže necitovali základné heslá anarchosyndikalizmu. Ešte aj splátkový mág Kiska sa na tom priživoval a so svojimi miliónmi na účte sa tváril ako avantgarda proletariátu… A odrazu, keď štrajkujú robotníci vo Volkswagene nie proti Ficovi, ale proti nadnárodnej korporácii, tak do nich všetci títo ubožiaci kopú. Alebo sú ticho. Kde sú teraz študenti, herci, mimovládky, referentky, keď sa bojuje za mzdy a sociálne práva? Už nejde o Fica, tak to už nie je cool, čo? Pokrytci bez chrbtovej kosti! Že ich hanba nefackuje! #strajkvovolkswagene

23. jún, 10:07: Štrajk si všimla aj ruská televízia RT.com a dokonca aj New York Times.

Eduard Chmelár

23. jún, 9:50: Dianie komentuje aj Eduard Chmelár :
„Nepamätám sa, kedy sa o Slovensku písalo vo svete toľko ako v posledných dňoch. Denníky New York Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Le Figaro, Washington Post, Der Standard, Handelsblatt, Zeit, Le Parisien, Daily Mail. Agentúry Reuters, AP, AFP, Bloomberg. Televízne stanice ORF, Euronews, TF1, Russia Today. Tie všetky, ktoré som zaznamenal, informovali za posledných 48 hodín o štrajku zamestnancov firmy Volkswagen v Bratislave. … Milí herci, politici, mienkotvorcovia. Ak vás bude nabudúce zasa raz trápiť rast extrémizmu na Slovensku, spomeňte si na to, že keď ste mali možnosť potlačiť jeho príčiny a vytrhnúť jeho korene, strkali ste hlavy do piesku; že ste išli zas a znova proti ľudu malomeštiacky pohŕdajúc jeho spontánnymi prejavmi. Lebo toto je skutočná nefalšovaná tvár Slovenska, ktorá sa dnes mení a vy ste neboli pri tom. Dejiny na to nezabudnú.“

David Diczházy

23. jún, 9:25: Člen redakcie DAV DVA Ing. David Diczházy, bojovník za družstevníctvo a ekonomickú demokraciu, ktorý je momentálne na svadobnej ceste, pozdravuje čitateľov a telefonicky odkazuje: „Som rád, že sa konečne Slováci triedne prebúdzajú!
Články Davida Diczházy si môžete prečítať tu.

23. jún, 9:10:  Člen redakcie DAV DVA Mgr. Lukáš Perný píše na sociálnych sieťach:   Slováci ukázali nemeckým vykorisťovateľským fašistom, že si nenechajú skákať po hlave! Prvý krát majú kolonizátori strach! Triedny boj pokračuje! #strajkvovolkswagene“ „…ale blesky hromu vzbudzujú ho k tomu, aby sa prebralo!“ Som na vás hrdý bratia!“

23. jún, 9:00: MENÍ SA DOČASNE FORMA ŠTRAJKU:  štrajkujúci sa na víkend presúvajú do svojich domovov., kde chcú nabrať nových síl aby pokračovali v prípade neúspešného vyjednávania v štrajkoch od pondelka.

23. jún,8:20: Na štrajku si snažia „prihrievať polievočku“ aj pokrytci z pravicovej pro-NATO, pro-EU strany ako OĽANO, korporátne médiá ako Denník N, HNonline,  SME, Topky, Aktuality a mnohé ďalšie pravicové média, ktoré sa tým snažia získať sympatie pracujúcich más a vzbudiť dojem, že sú na ich strane. Ich reputácia ignorovaním problémov pracujúcej chudoby je tak mizerná, že sa snažia zúfalo vzbudiť  falošný dojem solidarity s pracujúcmi. Avšak, ich komentátori, ktorých články sú plné propagandy v prospech korporácie a relativizácii okolo zmyslu štrajku, prezrádzajú ich ciele. Iný, ešte horší prípad, sú tí politici a „osobnosti“, ktoré bez pretvárky zastávajú záujmy nadnárodnej korporácie. Práve teraz je dôležité budovať mediálne kontraštruktúry.

23. jún, 8:10: Štrajk podporil slovami „nad Tatrou sa konečne začalo blýskať“ na sociálnych sieťach aj aktivista z Gorily, Martin Perduk, s ktorým v minulosti DAV DVA spracovali rozhovor. Symbolickou zmenou profilovej fotografie na sociálnych sieťach štrajk podporili aj Tomáš Bóka a Igor Melicher z redakcie DAV DVA.

23, jún, 8:00: Michael Augustín zverejnil reportáž zo štrajku pre český A2larm: „Zamestnanci VW však v procese zdokonaľovania výroby ušetrili za posledné roky spoločnosti okolo 35 miliónov eur. Požadované zvýšenie platov zamestnávateľa môže stáť 45–50 miliónov eur… Asi nebude náhoda, že sa v týchto dňoch v komerčnom rádiu Expres vysiela reklama Volkswagenu, v ktorej sa medzi sebou zhovárajú babičky o tom, akú výbornú prácu majú ich vnukovia…“

23. jún, 7:30: Konečne o nás počuť aj vo svete. Začína sa hovoriť o východnej časti Európy ako kolónii západu. Komentátor ekonomického portál Beršidsky hovorí, že pocit „kolónie západu“ by nemali podceňovať Nemci a Francúzi, pretože hrozia rozpory v EÚ.

23. jún, 2:00: Martin Daňo volá po znárodňovaní! Investigatívny novinár Martin Daňo zverejnil na sociálnych  sieťach video-reportáž z protestu s komentárom:

Navštívili sme štrajkujúcich v bratislavskom Volkswagene. Bolo ich tam tisíce. O korporátnom fašizme sme prednášku spraviť nemohli, zato sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií. (celé video pripravujeme). Je to diskrimnácia, aby občan v rámci EÚ zarábal v jednej krajine menej ako v druhej. Požiadavky ľudí sú vraj iracionálne, ale opak je pravdou a preto sme tam priniesli aj roxorovú tyč ako skutočný vzor iracionality a výstrahu pred násilím. Lebo ak sa bežný, slušný pracujúci človek nebude môcť domôcť práva riadnym spôsobom, nebudem sa čudovať, že až potom bude siahať aj po dnes iracionálnych riešeniach výsledkom ktorých môže byť aj znárodnenie. Takže tak! :-) #ginn #sloboda #strajk#bratislava #noveodbory #martindano #stefanharabin #slovinsky#domokracia #roxor #roxorovarevolucia #revolucia #revolution
https://www.youtube.com/watch?v=H6AmecMtMIM

22. jún, 23:39: Prvá online reportáž je na dnes pozastavená. Pokračujeme čoskoro v tomto istom článku. Ďakujeme za pozornosť. 

22. jún, 22:54: živé video pokračuje… Smolinský dodáva: „…propaganda proti nám je zlá…začína demagógia akým spôsobom to tu prebieha… treba si dávať pozor na alkohol, pretože môže sa stať, že sem zavolajú policajtov, televíziu napr. Markízu, ktorá s radosťou príde.. a oni by to mediálne všetko zničili.. ste rozumní, dávajte si pozor…teraz sa jedná o to, kto z koho, šou skončila, média to nezaujíma… stačí malá chyba… celý menežment sa bojí, čo sa stane, keď sa vrátite do linky, pretože začali rozprávať, že sme štrajkom rozbili celý koncept a firmu, že všetko čo sa budovalo padlo…som rád, za to čo sa stalo… tá fabrika sa oživí a ozdraví, pretože táto fabrika je už chorá…“ Zaznel potlesk. „Táto fabrika sa dostala do mechanizmu riadenia strachom. …Vrcholový menežment si myslí, že firma funguje. My poukážeme na chybu a menežment si myslí, že čo tí odborári chcú, veď my o tom ani nevieme.. oni nás podozrievajú, že si vymýšľame problémy…tá informácia ako to nefunguje sa k nim ani nedostane. … Pochopili, že ste sa prestali báť. A oni sa boja toho, že keď sa vrátime, budete mať odvahu skúsenosť, budete normálni a supervízori…majú strach čo sa stane, keď my sa vrátime do vnútra… majú strach…to nám dneska bolo povedané…Boja sa toho, že ste začali byť slobodní!“ …DAV kričí „Anó…“
DAV DVA je na vašej strane.

22. jún, 22:46: ďalšie video: v dave zneje na adresu zamestnávateľa: „Hajzel fašistický!“, rozhnevanému a rozvášnenému sa davu prihovára Smolinský: „Medzi tým čo chcú oni, a čo my…Je tam rozdiel nejakých pár miliónov…keby sme to zobrali…ak ukončíme štrajk preplatia náklady, a tým pádom sme skončili… potom sa spustila zaujímavá vec,  začali chodiť SMS-ky ako napr. zamestnávateľ zatvorí závod; už sme sa dohodli a prestali sme štrajkovať, poďte do roboty, pokial budete v štrajku nedostanete dovolenkový plat... už to ide tak ďaleko, že sa snažia narušiť štrajk, aby zneistili ľudí. My ich zajtra vyzveme aby sa zajtra jednal…Ak tu nechcú byť tak nech idú preč povedal jeden nahnevaný…štrajk je psychologická vojna, oni musia zaplatiť dodávateľom, čo ich brzdia…“ Následne niekto z davu dodal: „To by mohli nám dať…“ Záznam z  kamery sa zastavil. Zrejme bola povedané informácia neurčená verejnosti.

22. jún, 22:40: ďalšie živé video

22. jún, 22:30: nové živé video

22. jún, 22:20: opäť naživo, atmosféra priamo z akcie

22. jún, 21:40: Ľuboš Blaha na sociálnych sieťach píše: „Ja viem, mladí slovenskí futbalisti hrajú fantasticky. A áno, máme Sagana. A áno, boli sme majstri sveta v hokeji. A zažili sme kopec ďalších úspechov od mnohých skvelých Slovákov. Ale úprimne, myslím, že som nebol na Slovákov nikdy taký hrdý ako som po tieto dni na pracujúcich ľudí vo Volkswagene. Klobúk dole! Je úžasná ich odvaha, ich výdrž, ich odhodlanie. S takýmito ľuďmi Slovensko má budúcnosť! #strajkvovolkswagene

22. jún, 21:14: živé video – prichádza nočná smena a vášnivý dav štrajkujúcich zvoláva zamestnancov: „Poďte s nami! Poďte s nami!“  

Jalal Suleiman a Tomáš Dvorský

22. jún, 20:50: V štrajkoch sa pokračuje aj cez víkend. Zamestnanci štrajkujú už štvrtý deň… Štrajk prišli podporiť aj zástupcovia FĽM a KSS: Tomáš Dvorský a Jalal Suleiman. KSS vydali prehlásenie ku štrajku ešte včera. Zajtra sa podľa informácii pre DAV DVA chystajú na protest zástupcovia strany Vzdor-strana práce z okolia Bratislavy.

22. jún, 20:30: Komentátor SME  Peter Schutz sa pridáva na stranu koncernu: „pýtať šestinu celého platu – to je 16 percent – sa zdá prepálené ešte aj vtedy, ak zisky koncernu vzbudzujú úctu.“ Isteže, neprekvapuje nás to. Je to v súlade so záujmami jeho chlebodarcov.
Občan Paľo Novotný reaguje: „Vedel som, že je len otázkou času, kedy poskokovia koncernov a oligarchov vytiahnú do boja – za záujmy svojich chlebodarcov. Nemýlil som sa. Niečo v tom tvojom milovanom kapitalizme nefunguje….že, ty trkvas ?“

 

Živé videá sú účinný PR nástroj odborov, aj keď ich Facebook skrýva a blokuje

22. jún, 20:04: Opäť vysielanie odborov naživo a ešte raz  ďalší vstup. Ľudia vypískali nemecké vedenie a kričia „Hanba!
„Je to akoby si nás nevážili… milé vedenie, ešte jedna vec.. pokračuje nemecky… povedal som, máme veľa hodín tu zostať, možno celý budúci týždeň, my to dáme, my to vydržíme, vy budete trpieť!“odkázal manažérom Smolinský.

22. jún, 20:01: Deje sa to, čoho sme sa obávali – kompromisy: odbory budú žiadať už len 13,9 % a vedenie ponúklo mierny rast o približne 9%. „Navrhli sme im spolu 13,9%…to bol náš protinávrh, z ktorého nechceme upustiť…Ja verím tomu, že to zlomíme, aby si z nás nikto nerobil srandu a na to sme tu! …Bude to najdlhší štrajk v novodobej histórii!“ hovoril Smolinský.
22. jún, 19:45: O platoch sa rokuje už 4 hodiny…
22. jún, 19:00: Poslankyňa SAS Jana Kiššová sa otvorene  a bez hanby zastáva korporátnych neokolonizačných praktík: „…a relevantné by som považovala mzdy na Slovensku, nie nemecké, pretože aj spoločnosť Volkswagen sa z istého dôvodu pre investíciu na Slovensko rozhodla.“ Paradoxne, milionár Kollár by chcel, aby sa platy priblížili pomerom v Nemecku.
22. jún, 18:30 Denník Pravda informuje : „Štrajkujúci zamestnanec, ktorý nastúpil len pred dvoma týždňami a podieľa sa na montáži SUV modelov, pre Pravdu priznal, že jeho nástupný plat je v druhej platovej triede 750 eur v hrubom. Každý deň dochádza z Bernolákova, kde si vraj podobnú prácu nájsť nevedel.“
22. jún, 18:15: RTVS vysiela krátke správy – informuje o pokračujúcom štrajku a údajných problémoch vo výrobe aj v ďalších automobilkách. Podľa RTVS sa majú odbory a zamestnávateľ dohodnúť už dnes v noci.
22. jún, 17:50: Informácia – Podľa Vládneho Inštitútu finančnej politiky sú denné tržby Volkswagenu 6,3 milióna eur.

Marián Vitkovič

22. jún, 17:40: Nie všetci fandia štrajkujúcim. Pravicová tlač sa obáva, že nadnárodná korporácia odíde zo Slovenska do ešte chudobnejších krajín (viď napr. Penťácky ETREND). Ekonóm Marián Vitkovič nazval týchto lokajov globalizácie a neoliberalizmu v súvislosti s ich strachom z odchodu otrokárov z Volkswagenu pre „podľa nich iracionálnu“ požiadavku zvýšenie miezd o 16% ako „hordy pseudo-ekonomicko-analytických idiotov reformno-transformačnej kontinuity.“ Na záver dodáva: „…túto krajinu, ak má vôbec prežiť, treba už otočiť plne iným smerom … kompletne.“
22. jún, 17:00: RTVS chystá živý vstup
22. jún, 16:50: Štrajkujúci sa sťažujú, že okrem platov je problémom aj nedostatok času na obedy…
22. jún, 16:40: Zamestnanci sú nespokojní pretože ich platy sú neporovnateľne nižšie oproti platom z koncernu VV v Nemecku, kde je plat v najnižšej triede vyšší ako celofabrikový primer (presah iba 200€). Priemerná mesačná mzda 1804 je manipuláciou nakoľko sú do priemeru zarátané aj platy administratívy. Priemerné mzdy sú vo fabrike 720 do 1150 eur.
22. jún, 16:00: Na stránke odborov pribudlo ďalšie živé video. Hasičské auto osviežilo demonštrujúcich v úkrutnom teple.
22. jún, 15:46: Prebieha 13. kolo vyjednávania
22. jún, 15:50: Živý video-prenos na stránke odborov.

22. jún, 13:00: Stav štrajku:  obsadenie priestoru za reportérom RTVS… jeden z účastníkov poslal verejno-právnemu médiu, ktoré venuje štrajku nedostatočnú pozornosť odkaz v podobe holého zadku. Výroba stagnuje, účasť je vysoká. Atmosféru zlepšujú športové hry, grilovačky či futbal. Dohoda je údajne hotová na 65%, čaká sa na finančné analýzy.

22. jún, 12:40: Štrajk prišiel podporiť aj novinár Martin Daňo so symbolickými roxorovými tyčami. Na svojom profile komentuje: „Vo.Volkswagene na strajku. Prisiel som podporit pracujucich v boji.proti korparatnemu fasizmu… Mam.aj roxorovu tyc na ilustraciu iracionality, ktora sa lahko moze stat racionalitou.“ Jeho kontroverzný kolega Rudolf V. dokonca pripravil video a má fanúšika medzi organizátormi. Štrajk podporil aj Rastislav Blaško: „Nadnárodná korporácia si na našich bedrách vytvára zisky, ktoré uplatňuje a zdaňuje vo svojej krajine…,“ dodal.

22. jún, 12:30: Vyjadrenie k štrajku pre DAV DVA posiela právnik JuDr. Branislav Fábry:

Vážení štrajkujúci,
je dobré, keď si aj na Slovensku zamestnanci začínajú uvedomovať, že základné práva a slobody nie sú len výsadou bohatých a mocných, ale že medzi základné ústavné práva patria aj ich sociálne práva, vrátane práva na štrajk. Medzi dôležité základné práva patrí tiež článok 36 ústavy, ktorý  uvádza: „Zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky.“ Spýtajme sa, existujú také podmienky v našich  fabrikách? Práve naopak, všetci zamestnanci cítia, že situácia by mala byť spravodlivejšia a uspokojivejšia. 

Branislav Fábry

Počet nespokojných zamestnancov je dnes príliš vysoký na to, aby sa to všetko dalo znášať do nekonečna.  Už od začiatku 90-tych rokov zamestnanci v našich fabrikách neustále ustupujú a vzdávajú sa svojich práv. Bezpečnosť a zdravie pri práci, primeraný odpočinok po práci či zákaz diskriminácie zamestnancov sa stali prázdnymi frázami v textoch predpisov. Všetci sa pamätáme aj na metódy, akými sa štrajky v nedávnej minulosti potlačovali, najmä na hanebnú prax, keď niektorí sudcovia s tichým súhlasom politikov svojimi predbežnými opatreniami štrajky zakazovali. Dovolili si to preto, lebo zamestnanci sa nebránili.Vážení štrajkujúci, tým, že sa bránite proti nespravodlivým podmienkam v práci, formujete aj charakter tohto štátu. Pripomeňte zamestnávateľovi, že podľa článku 20 ústavy „Vlastníctvo zaväzuje.“ a že vlastník nie je žiadny diktátor. A pripomeňte mu tiež, že Slovensko sa podľa článku 55 ústavy riadi princípmi „sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky“.
Podporujem štrajk zamestnancov Volkswagenu! Branislav Fábry

Ľubomír Jánošík

22. jún, 12:00: Ľubomír Jánošík pre DAV DVA komentuje: „PROTESTNÁ morálka sa konečne buduje aj u Slovákov. Zamestnanci oprávnene žiadajú zvýšiť mzdu a tým pádom znižovať pomer medzi produkciou firmy a mzdami. Zisky spoločnosti neúmerne rastú a mzdy v lepšom prípade stagnujú. Na Slovensku je tento pomer 37-39 percent. V USA je trend zaujimavejší. V roku 1970 bol tento pomer 49-50 percent pričom za posledných 30 rokov klesol zo 49 percent na 43 percent. A to v roku 1980 sa zisky firiem zvýšili viac než 2,75 krát. I z tohto príkladu je jasne, kto čerpá benefity z ekonomického rastu spoločnosti. Zamestnanci VW je mi to veľmi sympatické a držím palce.“

22, jún, 10:00: Štrajkujúcich sa zastal Dag Daniš.

21, jún : Štrajk podporila Marxistická alternativa zo susednej Českej republiky slovami: „Podporujeme časově neomezenou stávku pracujících z Bratislavského Volkswagenu a přejeme hodně odvahy a sil pro její pozitivní výsledky! V jednotě je síla!“
21. jún, 22:00: Odbory využívajú sociálne siete a sprostredkúvajú živé vysielanie

21, jún, 21:30: „V televízii to vystihnú,“ kričí dav. „Nevystrihnú…tí čo sú tu, za to naozaj nemôžu, na to tam majú svojich šéfov, čo robia to, čo niekto potrebuje…,“ odpovedá Zoroslav Smolinský. „Hrubá mzda, ktorá VW definuje 1804€ je pravda, ale tá pravda, tá suma je údaj, kde sa porovnávajú jednotlivé fabriky v rôznych priemyselných odboroch ako je strojárstvo, automobilový priemysel a iné. Táto hrubá mzda sa skladá zo všetkých tarifných zamestnancov bez menežmentu hrubej mzdy v priemere, kde je zahrnutý dovolenkový plat, vianočný plat, bonus za hospodárske výsledky, nadčasy, príplatky smenové rizikové, proste všetko čo zamestnanec má sa zráta dokopy, sprimeruje a vydelí počtom zamestnancov a z toho vychádza tých 1800€. Aby nikto nemohol hovoriť, že tí ľudia chcú ešte neviem koľko x percent…“  (zo záznamu videa) Niekto z davu odpovedá: „Aj tak to neodvysiela nikto!“

21. jún, 21:00: Triedny hnev sa stupňuje. Jeden zo štrajkujúcich: „Ja robím na tej jednej pos*atej linke… s prepáčením Wolksvagen logo neznamená nič. Vy ľudia, vy znamenáte všetko. …som tu od rána…ja tu nezdochnem pre nich! K*rva aby im vyhorel ten zaj*baný podnik! Sme v odboroch a štrajkovať možme…“ Volkswagen revolta pokračuje…Slováci povstali…

21. jún, 16:06: Peter Papánek komentuje na sociálnych sieťach: „Nezodpovedne pripravený štrajk vo VW Bratislava.Do práce nastúpilo 3500 pracovníkov a vedenie podniku oceňuje lojálny prístup týchto zamestnancov a patrične to týmto pracovníkom ocení,uvádza dnes článok v denníku Pravda.“

21. jún, 15:47: Živé vysielanie na sociálnych sieťach

Lukáš Perný

21. jún, 15:00: Podporu štrajkujúcim od DAV DVA poslal aj Mgr. Lukáš Perný
„Každý, kto si uvedomuje v akej dobe žijeme, musí podporiť štrajk pracujúcich vo Volkswagene, pretože ako vravel Marx – proletári už nemajú čo stratiť, iba svoje bremená…

Kým na západe dostávajú robotníci desaťnásobné platy za tú istú prácu čo u nás, nadnárodný majitelia týchto fabrík majú tú drzosť označiť požiadavky rovného ohodnocovania za “prehnané.” Luxus a vysoké platy na západe sú z krvi nových východoeurópskych otrokov. Tí vznikli v rámci neofeudálnych vzťahov medzi novodobým proletariátom a transnacionálnou finančnou oligarchou (neofeudálmi s neobmedzenými výsadami).“

čítajte ďalej

21. jún 13:44: Remi Kloss ironicky na sociálnych sieťach: „Zamyslenie. Nerozbíjajú štrajkujúci vo VW Bratislava svojím štrajkom EÚ? VW je jedným z pilierov EÚ, to si treba uvedomiť. A predovšetkým je to nemecká firma a štrajk je teda útokom na Nemecko. Štrajk vo VW Ba je určite dielom Putina. (Zopár zápiskov a som zvedavý či s týmto aj niekto nepríde)“

21. jún 13:00: „Najvyššia tarifná trieda 12 sa nerovná ani najnižšej tarifnej triede 1 v zahraničí,“ bolo povedané v prejave vysielanom naživo. Zamestnanci žiadajú korektné pracovné podmienky, dôstojné stravovanie a nezneužívanie flexibility!

21. jún, 14:30 Štrajk podporili Vzdor, KSS, Pracujúca chudoba a Priama akcia. Štrajku sa zúčastnil aj Eduard Chmelár. Na svojom Facebooku komentuje: „Ak nemôžete prísť medzi tých ľudí, pošlite im podporný list, zasielajte im povzbudzujúce maily, radi to tam prečítajú. Potrebujú vašu podporu a povzbudenie!“

21. jún,13:00 : Vyjadrenie k štrajku pre DAV DVA posiela poslanec PhDr. Ľuboš Blaha, PhD.:

Ľuboš Blaha

Vyjadrujem plnú solidaritu pracujúcim vo Volkswagene v ich štrajku za vyššie mzdy. Dlhodobo upozorňujem, že je absurdné, ak naši robotníci v tej istej korporácii zarábajú niekoľkonásobne menej ako robotníci v Nemecku, hoci na Slovensku je vyššia produktivita práce. Toto musí skončiť! Štát môže do výšky miezd vstupovať iba zvyšovaním minimálnej mzdy a zlepšením pozície odborov pri kolektívnom vyjednávaní. Oboje robíme. Ostáva držať palce odborom a takmer 9 tisícom zamestnancov vo Volkswagene – ak vyhrajú, tak vyhrá Slovensko!

21. jún,12:00 : Miroslav Pomajdík ku štrajku

 

Miroslav Pomajdík

„Jedným z riešení zvyšovania platov pre pracujúcich v kapitalizme je posilňovanie odborov a kolektívneho vyjednávania a zastúpenia pracujúcich v zamestnaneckých radách firiem. Na Slovensku je pokrytých kolektívnou zmluvou len približne 35% pracujúcich, v takých štátoch ako napr. Belgicko, Rakúsko, Francúzsko, Fínsko, Švédsko je to od 90% ku pomaly 100%. Kolektívne zmluvy sa musia vzťahovať na sektory a musia zastrešovať všetkých zamestnancov, bez ohľadu, či sú členmi odborov, alebo nie. Musíme tlačiť na rozširovanie platnosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Pre porovnanie v Čechách je okolo 12% pracujúcich v odboroch, no kolektívne zmluvy zastrešujú až 50% pracujúcich.“

21. jún, 10:00:  Výrobná bilancia za prvý deň štrajku:
– Ranná zmena: 30-40 malých áut, 0 SUV.
– Poobedná zmena: 80 malých áut, 0 SUV.
– Nočná zmena: malé autá sa počas nočnej nevyrábajú, výroba SUV ochromená, takže do tretice 0.

20. jún, 17:06: Jalal Suleiman: Vyjadrujem zamestnancom bratislavskej automobilky plnú podporu a pripravenosť pomôcť v akejkoľvek oblasti.

Eduard Chmelár

20. jún, 9:03: Eduard Chmelár na svojom fanklube píše: „Ešte pred pätnástimi rokmi tvorili mzdy 67 percent z HDP, zvyšok bol zisk. Dnes ide v Európe približne polovica na mzdy a polovica na zisk. Ale na Slovensku ide na mzdy len 35 percent, čiže 65 percent tvorí zisk. Vďaka tomu dnes už sociálne problémy nemajú len nezamestnaní, ale aj tzv. pracujúca chudoba. Je legitímne právo zamestnancov žiadať za tejto situácie vyšší podiel na zisku. Dnes ráno sa v Bratislave začalo bojovať aj za Revúcu, Tvrdošín či Sninu.“

20. jún: Zamestnanci najväčšej slovenskej automobilky Volkswagen sú od utorka v ostrom štrajku.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “ŠTRAJK VO VOLKSWAGENE, SLEDOVALI SME NAŽIVO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *