Decembrový summit EÚ je zameraný na klímu, vzťahy s USA, rozpočet a bezpečnosť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 10. decembra (TASR)- Klimatická agenda, vývoj vakcín proti ochoreniu COVID-19, ale aj oživenie vzťahov so Spojenými štátmi, postoj voči Turecku a snaha vyriešiť patovú situáciu okolo dlhodobého rozpočtu Únie budú dominovať dvojdňovému summitu EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní v Bruseli. Naznačil to v stredu predseda Európskej rady Charles Michel v pozývacom liste pre premiérov a prezidentov členských krajín.

Tradičné úvodné slovo bude mať predseda Európskeho parlamentu David Sassoli. Rokovania lídrov by mali začať zmapovaním situácie okolo pozitívneho vývoja vakcín proti COVID-19 a potreby členov EÚ zintenzívniť prípravy na zavedenie a distribúciu vakcín. „Musíme pokračovať v našom úsilí o koordináciu testovania a len čo to umožní epidemiologická situácia, odstraňovať obmedzenia – vrátane obmedzení cestovných,“ uviedol v pozývacom liste.

Michel vyjadril nádej, že šéfom štátov a vlád sa podarí dosiahnuť dohodu o spoločnom balíku na ozdravenie európskej ekonomiky po koronakríze, čiže na dlhodobom rozpočte a s ním spojenom pláne obnovy a odolnosti. Sedemročný rozpočet zablokovalo Maďarsko a Poľsko kvôli mechanizmu prepájajúcemu čerpanie eurofondov so zásadami právneho štátu.

Hlavná časť štvrtkových debát je určená hlavnej téme decembrového summitu, a to klimatickým zmenám. Michel by chcel dosiahnuť dohodu členských krajín o cieli zníženia skleníkových emisií o minimálne 55 percent do roku 2030. Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov však viaceré členské krajiny majú problém sa zaviazať k takémuto ambicióznemu cieľu.

„Bol by to veľký úspech a podporilo by to naše tvrdenie, že zohrávame vedúcu úlohu v boji proti klimatickým zmenám,“ dodal Michel.

Zároveň spresnil, že štvrtková pracovná večera je určená medzinárodnej agende, najmä snahám Európskej únie začať „novú fázu vzťahov“ s USA a vytvoriť základ pre silné a rovnocenné partnerstvo. Lídri sa zároveň vrátia k debatám o Turecku a ním spôsobenom napätí vo východnom Stredomorí. Na summite v októbri odmietli volanie po sankciách voči Ankare, nie je však vylúčené, že túto možnosť potvrdia teraz v decembri a jasne sa postavia za záujmy Cypru a Grécka.

Vzťahy EÚ so Spojeným kráľovstvom po brexite nie sú samostatnou témou summitu, ako však upozornil Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude lídrov informovať o výsledku svojich rokovaní s britským premiérom Borisom Johnsonom ohľadom dohody o budúcom partnerstve.

Druhý deň summitu je určený rokovaniam o južnom susedstve EÚ, otázkam bezpečnosti a boju proti terorizmu, radikalizácii a násilnému extrémizmu.

Záver dvojdňovejschúdzky debát bude ekonomický, keď sa k lídrom 19-členej eurozóny pripoja aj predsedovia Európskej centrálnej banky (ECB) a Euroskupiny. Témou ich rokovaní sú súčasná hospodárska situácia poznačená koronakrízou a ďalšie usmernenia týkajúce sa dobudovania bankovej únie a únie kapitálových trhov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *