Denný súhrn domáceho spravodajstva – 12. decembra – 20.00

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu vo videopríhovore v rámci virtuálneho globálneho klimatického samitu vyzvala lídrov krajín, aby sa boj proti klimatickej kríze stal spoločnou úlohou všetkých štátov. Potrebné je podľa jej slov konať rýchlo a solidárne. Prezidentka SR zdôraznila, že klimatické ambície znamenajú rozhodnutie konať. Poukázala na to, že napriek vedeckým poznatkom,  ktoré máme k dispozícii, prispievame k vzniku ekologickej katastrofy. Na zmenu aktuálnej trajektórie potrebujeme podľa jej slov väčšie klimatické ambície.

      Bratislava – Do dobre nastaveného boja s pandémiou nového koronavírusu, ktoré Slovensko malo, sa začalo politicky zasahovať. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Ľudí vyzval na zodpovednosť, keďže sa situácia výrazne zhoršila z týždňa na týždeň. Zdôraznil, že to, či dôjde k zákazu vychádzania, musí schváliť vláda.

      Bratislava – Na Slovensku v piatok (11. 12.) pribudlo 3707 ľudí pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 formou RT-PCR testov a 2357 pozitívne testovaných antigénovými testami. Ochoreniu podľahlo ďalších 26 osôb. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 1883 pacientov. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

      Bratislava – Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nespochybňuje manažérske rozhodnutia vedenia Nemocnice svätého Michala. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu Barbara Túrosová, Mikulec opakovane hovoril s generálnym riaditeľom nemocnice Branislavom Delejom, ktorý ho ubezpečil, že námestníčke pre ošetrovateľstvo Márii Idešicovej ponúkol niekoľko pracovných pozícií. Tá sa však po kauze okolo predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) rozhodla pre ukončenie pracovného pomeru dohodou.

      Bratislava – Ministerstvo spravodlivosti pripravilo právnu úpravu zameranú na posilnenie práv obetí trestných činov a ich ochranu. Pripravená novela sa zameriava na ich ochranu vo viacerých oblastiach, ako napríklad zjednodušenie prístupu k odškodneniu či vytvorenie siete tzv. intervenčných centier. Rezort tak zareagoval na zistenia Amnesty International Slovensko (AIS). Tá vo štvrtok (10. 12.) poukázala na narastajúci počet prípadov domáceho násilia počas pandémie.

      Bratislava – Envirorezort víta aktivity, ktoré vedú k dôslednému hodnoteniu rozvojových zámerov v národných parkoch s tretím a vyšším stupňom ochrany. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Reagoval tak na štátneho tajomníka rezortu investícií Vladimíra Ledeckého, ktorý chce zmeniť stavebný zákon tak, aby všetky územné plány vyšších územných celkov a samospráv, ktoré sa dotýkajú územia národných parkov, podliehali schváleniu niektorých ministerstiev.

      Bratislava – V dôsledku pandémie nového koronavírusu a absencie vládneho plánu sa ľudia dostávajú do existenčných problémov, v ktorých je lockdown len ich prehĺbením. Tvrdí to predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský. Vláda podľa neho premrhala veľa príležitostí na zlepšenie situácie a je čas, aby konečne ukázala a prijala dlhodobejší plán, ktorý zmierni dosahy a zachráni, čo sa zachrániť dá.

      Bratislava – Návrh novej Bezpečnostnej stratégie SR nespĺňa elementárne zásady objektivity hodnotenia bezpečnostného prostredia. Tvrdí to mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS). Dokument podľa nej neponúka dôveryhodnú politickú víziu garancie stabilného a bezpečného života občanov a pokojného rozvoja štátu.

      Bratislava – V Bratislave sa aj napriek zhoršujúce sa pandemickej situácii na Slovensku konal v sobotu napoludnie protest proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) a proti pandemickým opatreniam. Na Hodžovo námestie pred Prezidentský palác prišlo niekoľko stoviek ľudí. Väčšina z nich nemala na sebe ochranné rúška. Nemali ich ani poslanci Národnej rady (NR) SR za ĽSNS Marian Kotleba a Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) či bývalý parlamentný poslanec Peter Marček, ktorí sa postavili pred ľudí.

      Bratislava – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) bude so súkromnými zdravotnými poisťovňami (ZP) rokovať o financovaní budúci rok v januári. Pre TASR to potvrdili zástupcovia ZP Dôvera aj Union ZP, s ktorými sa asociácia stretla v piatok (11. 12.). „Môžem potvrdiť, že v piatok sa realizovalo rokovanie s ANS s cieľom dohody na financovaní zdravotnej starostlivosti na budúci rok. Rokovanie nebolo ukončené a bude pokračovať v januári 2021,“ potvrdil pre TASR PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepianský.

      Bratislava – Zahraniční lekári nemusia mať v budúcnosti záujem pracovať na Slovensku. Pre TASR to uviedla Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku (MALnS), ktorá poukázala na prijatú legislatívu v susednom Poľsku. Tá by mala umožniť lekárom z tretích krajín lepší vstup na ich pracovný trh. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR si dlhodobý problém nedostatku lekárov uvedomuje. „Naším cieľom je zvýšiť atraktívnosť Slovenska pre zdravotnícky personál zo zahraničia,“ uviedla v reakcii hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

      Bratislava – Sudcovská rada Krajského súdu (KS) v Žiline nevidí dôvod na rušenie niečoho, čo funguje. Reaguje tak na návrh reformy súdnej mapy, podľa ktorej by mali sídliť všeobecné odvolacie súdy namiesto ôsmich krajských miest už len v Trnave, Banskej Bystrici a Prešove. „Sudcovia na KS v Žiline sú špecializovaní na agendu civilnú, trestnú, obchodnú a správnu. Nápad vecí sa vybavuje v primeraných lehotách a preto nesúhlasíme, že efekt navrhovaného konceptu, a to zrušenia tohto súdu, sa prejaví v skrátení dĺžok konaní,“ argumentujú v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa KS v Žiline Anna Dudová Záborská.

      Bratislava – Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) bude v sobotu popoludní rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať osoby zadržané v rámci policajnej akcie Konzultant. Sudca pre prípravné konanie bude rozhodovať od 14. hodiny. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
      – Starosta obce Miloslavov (okres Senec) Milan Baďanský bol v rámci policajnej akcie Konzultant, pri ktorej zadržali viacerých starostov obcí z Bratislavského kraja, predvedený na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Potvrdil to pre TASR s tým, že polícii podal vysvetlenie, poskytol podklady k jednému projektu a polícia jeho vysvetlenie prijala. Odmieta preto medializované informácie, žeby mal byť medzi zadržanými.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *