Donald Trump: Moje vlastenecké hnutie sa iba začalo. Čítajte ako hlasoval líder republikánov McConnell, ktorý Trumpa kritizoval

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 14. februára (TASR) –  Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell v sobotu ostro skritizoval Donalda Trumpa, aj keď sám hlasoval za to, aby bývalého amerického exprezidenta oslobodili v procese ústavnej žaloby (impeachmentu) v súvislosti s útokom na budovu Kapitolu vo Washingtone zo 6. januára. Podľa McConnella Trump nesie za incident zodpovednosť. Informovala o tom agentúra AFP.


      „Niet vôbec žiadnych pochýb o tom, že prezident Trump je prakticky a morálne zodpovedný za vyvolanie udalostí z toho dňa,“ uviedol McConnell po tom, ako bol Trump v ten istý deň oslobodený spod ústavnej obžaloby, pričom dodal, že útočníci, ktorí vtrhli do Kapitolu, mali banery a zástavy podporujúce Trumpa.


      Líder republikánskych senátorov tiež nazval Trumpove kroky, ktoré útoku predchádzali, „hanebným zanedbaním povinností“. Naznačil pritom, že teraz už bývalý prezident by mohol čeliť obvineniam ako bežný občan, keďže je „stále zodpovedný za všetko, čo spravil, keď bol v úrade“. „Ničomu sa ešte nevyhol,“ dodal McConnell.


      McConnell zároveň vysvetlil, že hlasoval za to, aby Trumpa oslobodili z obvinení týkajúcich sa podnecovania vzbury, pretože je protiústavné odsúdiť akéhokoľvek bývalého prezidenta skrz impeachment.


      Americký Senát v sobotu hlasovaním v pomere 57:43 oslobodil Trumpa v procese ústavnej žaloby v súvislosti s útokom jeho priaznivcov na budovu Kapitolu na začiatku januára. Počas incidentu zahynulo päť ľudí.


      Na uznanie exprezidenta za vinného bola v 100-člennom Senáte potrebná dvojtretinová väčšina. Za usvedčenie Trumpa hlasovali aj siedmi členovia jeho Republikánskej strany, konkrétne Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collinsová, Lisa Murkowskiová, Mitt Romney, Ben Sasse a Pat Toomey. Je to historicky najvyšší počet senátorov, ktorí počas procesu impeachmentu hlasovali proti prezidentovi z vlastnej strany.


      Trump výsledok hlasovania privítal a poďakoval sa svojim obhajcom v oboch komorách Kongresu, ktorí „hrdo stáli pri ústave“. Zároveň označil tento proces za „hon na čarodejnice“ a vyhlásil, že jeho vlastenecké hnutie „sa iba začalo“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *