Doplňujúce informácie k transformácii DAV DVA (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ešte zopár slov k transformácii webu DAV DVA na Veci verejné od ex-vedúceho redaktora DAV DVA, t. č. povereného zostavením ročenky DAV DVA

Nasledujúci text je doplnením niektorých informácií, ktoré absentovali vo videu Romana Michelka. Nakoľko som dlhoročne viedol (konkrétne do decembra 2020) a spravoval web aj Facebook projektu DAV DVA a zostavil niekoľko čísel a ročenky, je nutné aby som sa taktiež vyjadril k otázke transformácie DAV DVA na Veci verejné, ktorá bola kompromisom pri ďalšom vývoji ľavicových a vlasteneckých aktivistov a spisovateľov na Slovensku. Hlavným dôvodom transformácie bola predovšetkým diskontinuita vývoja webu DAV DVA od pôvodného zámeru projektu, ktorý bol zameraný viac na politologicko-filozofické, sociologické, kulturologické, mediálno-kritické a esejistické texty, ktoré štrukturálne demaskovali podstatu vnútorných protirečení systému a hľadania určitých konceptuálnych alternatív. Táto úloha sa pri dominujúcom riešení aktuálnych politických káuz úplne stratila.

TRANSFORMÁCIA

Je mi úplne jasné, že ak chce projekt prežiť, potrebuje čísla a kolegovia tieto čísla dosiahli. Preto určite chápem ambíciu priblížiť sa sledovanosti tzv. mainstreamových médií, ktoré v podstate ideologicky vyčleňujú ľavičiarov a národniarov. Alternatíva je nutná, roky sa o tom hovorí a bola by hlúposť túto možnosť nevyužiť. Zároveň však vznikla určitá diskusia, či takéto smerovanie – kde dominuje aktuálnosť pred štrukturálnym obsahom – zodpovedá odkazu pôvodného DAVu (Novomeský, Okáli, Clementis, Husák) a či už nejde o iný formát mediálnej platformy.

Pôvodný DAV totiž nebol denník, ale revue, kde dominovala najmä kultúra a spoločensko-kritické, štrukturálne analýzy. Vzhľadom na rozširovanie redakcie a prispievateľov, bolo teda nutné nájsť kompromis v zachovaní určitej kontinuity na jednej strane, a na strane druhej prispôsobenia sa novej situácii – teda odlíšenia od doterajšieho vývoja projektu DAV DVA.

Zmena názvu mediálnej platformy na Veci verejné bola jediným kompromisom, ktorým sa predišlo k rozkolu v kolektíve. Od momentu, kedy vznikol projekt, bolo mojou ambíciou vytvoriť platformu, kde by došlo k diskusii rôznych ideových prúdov a hľadaniu určitých názorových prienikov. Nikdy som nechcel vytvoriť akúsi sektársku ľavicovú organizáciu, ani mainstreamové médium, ale slobodný priestor pre kritickú diskusiu. Zároveň som nikdy nechcel veci rozdeľovať, ale spájať. Aj preto je dobré, že Veci verejné idú svojou cestou a forma DAV DVA zostáva zachovaná vo forme ročenky, kde môžu figurovať tak starí členovia redakcie, ako aj lídri nového projektu. Musím však ako slobodný človek dodať, že sa ako ex-redaktor a spoluzakladateľ pôvodného DAV DVA (pred rozdelením) dištancujem od stranícky ladených článkov, ktoré riešia aktuálne politický škriepky a šarvátky medzi opozíciou a koalíciou. Pri zakladaní DAV DVA som chcel vytvoriť projekt, ktorý by riešil veci na základe hodnôt, nie na základe marketingovej vyprázdnenej politickej „reality-šou“. Kolegom prajem veľa nervov pri riešení týchto záležitostí, avšak ja som sa vybral inou cestou, než je sledovanie tlačoviek politických strán, kde sa tára hodiny o ničom.

DAV DVA ako periodikum a vydavateľ, VECI VEREJNÉ ako web

Čo nebolo povedané vo videu Romana Michelka a čo je nutné doplniť. Veci verejné by mali rozširovať, nie rozdeľovať pôvodný DAV DVA. Z tohto dôvodu som napríklad posledné týždne pracoval na editovaní nových e-kníh, ktoré vychádzajú pod značkou DAV DVA a prinášajú to najlepšie, čo u nás vyšlo. Už dnes nájdete na INLIBRI e-knihu ROZHOVORY S DAVOM, výber básni Havran od Soni Valovičovej a dve knihy esejí od talentovaných autorov Tomáša Daněka a Tomáša Klimeka. V príprave je beletria Dominika Petrušku, text o ekonomickej demokracii od Davida Diczházyho a e-kniha Alternatívne politické systémy od Romana Michelka. Taktiež vznikla vynikajúci spolupráca s Davidom Diczhazym a projektom INLIBRI, ktorý tieto e-knihy distribuuje. Verím, že moja dlhoročná práca v projekte DAV DVA nebola zbytočná.

LP, ex-vedúci redaktor DAV DVA, poverený zostavením ročenky DAV DVA 2021/2022

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *