Dušan Piršel: Koronové vlnobitie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Hneď v úvode musím poznamenať, že nie som vakcinológ ani epidemiológ. Problematika pandémie ma zaujíma z pohľadu ľudského utrpenia, pretože práve ľudské  utrpenie je dlhé roky v línii môjho profesionálneho záujmu.

Samozrejme, že uvažovať o vplyve pandémie z aspektu ľudského utrpenia sa asi nedá na takom malom priestore.

Ono je tu ale otázka, nakoľko sa utrpenie pri COVIDE  odlišuje od iného, bežného.

Asi  to najbolestivejšie bolo, resp. je, keď nemôžete byť pri svojom blízkom v posledných dňoch. Možno toto je aspekt, na ktorý by sa dalo perspektívne  koncentrovať aj uvažovať.

V každom prípade, koronové vlnobitie naplno zasiahlo celý svet. Nákaza sa nekontrolovane šíri, objavuje sa znenazdania a potom sa zdanlivo vytráca, aby zase udrela v plnej sile. Aj my na Slovensku sme uverili vládnym predstaviteľom pred minuloročným letom, že sa situácia zlepšuje. Otvorené služby i hranice, chýbajúce trasovanie nakazených. A po lete to prišlo. V plnej sile sa nákaza začala ozývať, až kým sme pred Vianocami pozerali do smutných zajtrajškov.

Prežili sme – zatiaľ – dve vlny. Je dosť veľká pravdepodobnosť, že ešte jedna väčšia vlna príde. Všetky veľké pandémie (napr. 1918-19 – španielska chrípka, 1968-69, 2009-10 – H1N1) väčšinou prišli v 3 veľkých vlnách, veľa krát cez dve zvyčajne „chrípkové“ obdobia (jeseň/zima). Budú asi aj ďalšie menšie vlny, ale tie si už zjavne až tak nevšimneme, lebo už nebudú mediálne zaujímavé a budú na úrovni bežných chrípkových sezón.

Je otázne, kam sa poberú mutácie vírusu a ako bude fungovať imunita zaočkovaných, ale aj premorených ľudí.

Údajne v marcovom prieskume dve tretiny zo 77 opýtaných expertov z 28 krajín vyslovili svoj odborný odhad, že do 12 mesiacov virus prelomí ochranný účinok dnešných vakcín, jedna tretina si myslela, že sa tak stane do 9 mesiacov. Tak uvidíme.

Veľkou otázkou tiež bude, ako si krajiny poradia s následkami lockdownov a dlhého COVID-u. To všetko môže  ešte doznievať niekoľko rokov.

Ono to nebude ani tak o tom, či je vláda liberálna alebo konzervatívna, ale o stave zdravotníctva, výdavkoch na zdravotníctvo z HDP, obezite , kardiovaskulárnych a onkologických  chorobách v populácii, priemernom veku zdravého dožitia. Víťazmi budú  tí, ktorí budú mať  vlády schopné racionálnych riešení bez hystérie. A najmä ak majú dôveru obyvateľstva.

V každom prípade  sa treba pripraviť na niektorých politikov a iných zlých ľudí, ktorí to vedia veľmi dobre pre seba zneužiť.

A nakoniec  J.W Goethe: „ Neexistuje žiadna situácia, ktorú by nebolo možné zušľachtiť – buď  uskutočneným výkonom , alebo trpezlivým znášaním „.  

PhDr. Dušan Piršel

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Dušan Piršel: Koronové vlnobitie

 • 5. mája 2021 at 11:57
  Permalink

  Mňa osobne veľmi mrzí, že táto pandémia takmer vôbec nestimulovala protivojnové hnutie. Všetky tie opatrenia a lockdowny boli len veľmi miernou ochutnávkou toho, ako by svet zmenila veľká vojna.
  Stupňovanie konfrontácie s Ruskom v tejto situácii je len potvrdenie vysokej úrovne hlúposti v spoločnosti.
  Druhá vec – sme príliš sústredení na krátkodobé a naliehavé ciele.
  Západ ovládla kultúra „quick wins“. Cykly riaditeľov sa skrátili na obdobia kvartálnych odmien, cykly politikov na obdobia medzi prieskumami verejnej mienky a cykly ľudí na „od výplaty po výplatu“. Cítiť to aj na tom, ako sa riešila pandémia – zavrieme sa na dva týždne a bude pokoj. Popicháme si vakcíny a bude všetko ako predtým…
  Vyhľadávame len rýchle povrchné riešenia.
  Už len čakám, kedy poslanci zákonom skrátia tehotenstvo na tri mesiace…

  Reply
 • 5. mája 2021 at 12:31
  Permalink

  …..opakovane sa presviedčam, , že vládnete cennou devízou , pretože dokážete nazrieť na jadro problému pôvodným, neošúchaným , objavným spôsobom a platíte mincou nestrácajúcou hodnotu …

  Reply
 • 5. mája 2021 at 14:33
  Permalink

  Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, ktorý sa spoliehal na Európsku úniu, sa aktuálne sťažuje, že nedodávanie vakcín do Kyjeva „nezodpovedá hodnotám EÚ“. Zdá sa, že až teraz pochopil, čo sú skutočné „hodnoty“ Európskej únie. Ukrajinská vláda odmietla použitie vakcín Sputnik V z politických dôvodov, pričom na Ukrajine je takisto ako na Slovensku veľa ľudí, ktorí by chceli použiť práve ruský Sputnik V. Výsledok je taký, že Európska únia neplní dodávky, ku ktorým sa zaviazala, obyvatelia čakajú na vakcíny, ktoré neprichádzajú a politici uverili, že Západu záleží na životoch „nejakých ukrajincov“ …

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *