Dušan Piršel: Súčasná pandémia si vyžaduje vzájomnú úctu, rešpekt a konštruktívnu spoluprácu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Zastávam názor, že jednoduché riešenia proti COVIDU 19 neexistujú. Rýchle výsledky nezaznamenala žiadna krajina, čo potvrdzuje už viac ako rok tejto zvláštnej doby. Asi nikto na svete nevie presne, aké, dokedy, v akom poradí, v ktorom priestore a regióne má vláda prijať opatrenia na kvalifikované riešenie pandémie. Čítal som zaujímavý komentár, v ktorom autor tvrdil, že je čas vziať réžiu do vlastných rúk, vystúpiť z hľadiska na javisko, z komparzu do hlavných rolí. Ale čo robiť proti COVIDU 19? Stačí len dodržiavanie ROR? Myslím, že to mnoho ľudí dodržiavalo a aj napriek tomu sa nakazilo týmto vírusom.

Premýšľam nad tým, že či to, čo je pre krajinu tragédiou, nemôže byť pre niektorých politikov výhodou. Neprehľadné obdobie, protirečivé vyhlásenia či chaos v opatreniach a nesúlad s prehnanými očakávaniami bežných ľudí, to všetko môže niekomu vyhovovať. Ani mnoho publikovaných informácií nepomáha, pretože ich je až priveľa a často aj protirečivých. Vnímam to tak, že značná časť populácie nie je schopná vytvoriť si z faktov samostatný názor a môže byť potom ľahkou korisťou pre niektoré oligarchami vlastnené médiá, ktoré niekedy ovplyvňujú verejnú mienku. Preto sme možno tam, kde sme.

Potrebujeme sebavedomú elitu, ktorá by s pokojným prehľadom do spoločenských diskusií vnášala fakty a logické konštrukcie. Počas toho ako na nás dopadla vážnosť pandémie bolo zrazu viac viditeľné ako veľmi hodnotné je vzdelanie a vedomosti. Možnože sa práve táto situácia stane bodom zlomu v obnovení dobrého mena vedy a expertízy . Pandémia je dlhotrvajúcou krízou, jej skoré zvládnutie si vyžaduje vzájomnú úctu, rešpekt a konštruktívnu spoluprácu. K dosiahnutiu terapeutického efektu je veľmi dôležitý aj faktor ľudského správania, pretože ten  nedokáže žiadny odborník vmestiť do svojich predpovedí.

Ak sa vďaka tejto  pandémií dokážeme poučiť o našej zraniteľnosti voči takýmto katastrofám s globálnym dopadom, akými sú pandémie , budeme v nekonečne lepšej pozícií na to, aby sme im v budúcnosti dokázali čeliť.

V tejto situácii je najpodstatnejšie to, aby sme čo najskôr poslali do škôl školopovinných aj „školonepovinných“, aby sa mohla rozvíjať nielen ich kognícia, ale aj socializácia a emocionálna zložka osobnosti.

Jednoduché riešenia neexistujú a ten, kto ich ponúka, hrá s falošnými kartami.

Dušan Piršel

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




One thought on “Dušan Piršel: Súčasná pandémia si vyžaduje vzájomnú úctu, rešpekt a konštruktívnu spoluprácu

  • 12. apríla 2021 at 21:14
    Permalink

    Ten pocit, ktorý je za prvým odstavcom, mám už najmenej 20 rokov. Až tak, že táto doba by sa dala charakterizovať ako doba „rýchlych víťazstiev“ (quick wins). V Amerike tento prístup prevládol už počas Billa Clintona, no k nám definitívne vtrhol až po roku 2000. Do novo sprivatizovaných a reštrukturalizovaných podnikov nastupovali buď rýchlokvasení „harvardskí“ krízoví manažéri, alebo ambiciózni expati, ktorí vedeli, že sú na danom poste len na rok-dva a chceli šancu využiť naplno. Nemalo zmysel začínať dlhodobé projekty, z ktorých by profitoval až nový vlastník alebo nástupca na manažérskom poste.
    Tak sa ľudia u nás naučili žiť len pre krátkodobé ciele. Už vtedy som tušil, že z toho nič dobrého nevzíde, no realita ten kuvičí pocit prekonala.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *