Dušan Piršel: Väčšie a väčšie zlo

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Aktuálne dianie naznačuje, akoby politická scéna (a nielen u nás) zdegenerovala natoľko, že si musíme vyberať medzi väčším a ešte väčším zlom. A keďže  veľa závisí od sponzorov a manipulovania verejnej mienky, nedokážeme ani voliť iba na základe skúseností a zdravého úsudku, ako by to malo byť v pravej a zdravej demokracii.

Veľké percento voličov jednoducho konzumuje mediálne mozgové masáže a podľa toho volí, a potom isté percento z nich impulzívne zmení „názor“ podľa toho, čo videlo a počulo cestou do volebnej miestnosti.

Už dlhé roky sledujem, že politika sa zvlčila, predstavujem toxické prostredie a občas sa stáva  nástrojom biznisu a oligarchov. To je veľkou chybou, pretože úloha politiky v spoločnosti je stále veľká. 

To následne  súvisí s dehumanizáciou človeka a sveta a stupidizácia je len súčasť toho

Demokracia nemôže fungovať ako reklamná kampaň. Médiá nesú v modernej dobe veľkú zodpovednosť za to, čo sa deje. A prepadávajú v každom smere. Podľa môjho názoru už na šťastie  vzniká situácia, že čitatelia tzv. mienkotvorných denníkov a poslucháči rozhlasových, či diváci televíznych staníc sú často vzdelanejší ako novinári, či rôzni moderátori.

Ale vráťme sa k hlúpnutiu populácie. Ako hovorí môj priateľ ekonóm a motivátor: hlúpneme programovo v 3 dimenziách.

Po prvé ako dôsledok prílevu často neodborníkov do vlády a parlamentu, namiesto najschopnejších osobností – ako elity a skutočného výkvetu národa. 

Voliči neraz preferovali takých, ktorí vynikajú v diletantstve, ignorancii dobra a múdra, ale aj v sebestrednosti a samoľúbosti.

Po druhé ako dôsledok arogancie moci v ignorovaní nutnej optimalizácie a inovácií (lebo SR patrí stále na inovačný cintorín EÚ). Konkrétne z titulu diskvalifikácie pojmov ako výchova, vzdelanie, tvorivosť, know-how, optimalizácia, kvalita na Slovensku.

Po tretie geopolitika – nadnárodným lídrom vyhovuje hlúpa malá krajina, ktorá sa tak ľahšie manipuluje a manévruje ako totálny lokaj.

Väčšie alebo väčšie zlo? Čo by ste si vybrali? Keby ste mali možnosť o všetkom rozhodovať a zároveň by ste mali dostatok exaktných informácií, vyberali by ste si nedobré riešenie? Nechali by ste sa ohlúpnuť tým, čo by na vás chŕlili médiá, alebo by ste uprednostnili zdravý rozum? Otázka len je, ako sa k nemu vrátiť, ako ho nájsť, ako ho počuť v ohlušujúcom virtuálnom svete súčasnosti.

Súhlasím s názorom,  že musíme tomu čeliť svojou inteligenciou a schopnosťami. Ale ak chceme riešiť ľudské zlo, tak musíme riešiť zlých ľudí – ako a prečo „vznikajú“, odkiaľ sa berú, kto ich takto vychováva? Tak ako som už spomínal , často  sú to médiá, ktoré slúžia ekonomickému mamonu a zlej politickej moci. Takže keď sa takíto zlí ľudia a k tomu ešte nevzdelaní dostanú k moci , môže to byť katastrofa.

PhDr. Dušan Piršel

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Dušan Piršel: Väčšie a väčšie zlo

 • 29. apríla 2021 at 20:56
  Permalink

  Vazeny pan PhDr. Dušan Piršel,
  z cias Olivera Cromwella (1599 – 1658) je definicia vlady ako skupina muzov co CHCU vladnut. Na tom sa dodnes nic nezmenilo. Jedina kvalitikacia je chciet vladnut… A volici si mozu vybrat len z tych kandidatov, ktori chcu vladnut. Nie z tych, ktori by vedely vladnut… Dokial nebude priama demokracia, aspon taka ako vo Svajciarsku, tak niet pomoci a vsetko ostane po starom… Samozrejme, aj na Slovensku je strana priamej demokracie. Staci ju len volit….

  Reply
 • 30. apríla 2021 at 12:22
  Permalink

  Dobrý deň pán kolega ,

  ..vážim si každé múdre stanovisko .

  Reply
 • 4. mája 2021 at 21:22
  Permalink

  Vazeny pan PhDr. Dušan Piršel,
  preco volici nevolia PD priamu demokraciu, o tom sa da diskutovat..? Ja zastavam nazor, ze z hluposti alebo zbabelosti. Bud nevedia, ze taka moznost existuje, alebo su zbabeli a radsej prenechaju rozhodnutia Matovicovi, Sulikovi, Ficovi, Kiskovi…. lebo ti vedia podstatne lepsie ako „ja“, co je pre „mna“ dobre a co nie…
  Ja by som napr. nikdy neposlal synov, vnukov do Afganistanu… Horemenovani poslu mojich bez problemov… Teda tak…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *