Starnutie je prirodzený proces nášho bytia. Bez neho by sme sa nedokázali spomaliť či ohliadnuť sa za našou existenciou. Mojim úmyslom nie je zamýšľať sa nad podstatou bytia, ani nechcem vzdychať nad pominuteľnosťou života. Zamerať by som sa chcel na starnutie, presnejšie povedané na načrtnutie vízie starnúceho Slovenska. Starnutie je v línii mojich záujmov zjavne aj preto, že som začal svoju profesiovú dráhu v oblasti sociálnej gerontológie.
Slovenská populácia starne zhora, zdola aj zo stredu. Starnutie zhora – predlžuje sa stredná dĺžka života, ľudia sa dožívajú vyššieho veku, takže starých ľudí pribúda A stredná dĺžka života sa na Slovensku stále zvyšuje, takže dosiahnuť hodnoty 80 rokov u mužov a 85 rokov u žien sa očakáva okolo roku 2050. Toto je záležitosť viacerých faktorov, podľa mňa sa najviac na zvyšovaní strednej dĺžky života podieľa rozvoj medicíny. Starnutie zdola – rodí sa stále menej a menej detí. Keďže ubúdajú deti do 15 rokov, priemerný vek sa zvyšuje a populácia prirodzene starne. Priemerný vek to je aritmetický (geometrický) priemer veku občanov Slovenska. Starnutie zo stredu – na Slovensku je veľmi početná populácia 40 až 50-ročných, to sú tie tzv. Husákove deti, ktoré sa narodili vo veľkom počte v tých 70-tych rokoch minulého storočia. No a táto silná populačná skupina sa posúva pomaly ale isto do dôchodkového veku.
Táto situácia môže spôsobiť viaceré problémy:
1. Výdavky dôchodkového systému budú neudržateľné. Riešením je buď do systému naliať peniaze z daní (DPH, zaťaženie pracujúcich), zreformovať dôchodkový systém alebo budú musieť deti svojich rodičov finančne podporovať
2. Sociálne a zdravotné služby pre starých nebudú stíhať. Riešením je buď do systému naliať peniaze z daní (DPH, zaťaženie pracujúcich), zreformovať sociálny a zdravotný systém alebo budú musieť deti svojich rodičov finančne podporovať či sa o nich priamo
starať .
3. Zabezpečiť imigráciu a/alebo zastaviť emigráciu zo SR. Riešením imigrácie je buď otvoriť pracovný trh pre cudzincov (napr. Ukrajina, Srbsko a i. – kde sú naši krajania :-) alebo podporiť štúdium/vedu/výskum na vysokých školách v SR. Riešiť emigráciu sa snažili mnohé vlády v SR. Keď sa opýtate mladých ľudí, ktorí emigrovali, prečo emigrovali a za akých podmienok by sa chceli vrátiť, odpoveď je: zmena (politického) systému, väčšie možnosti na uplatnenie sa/lepšia pracovná ponuka, vyšší plat. Opätovne to je možné riešiť podporou PZI (priamych zahraničných investícií) do SR, výskumu a vývoja, startupov, firiem v SR, ale aj poľnohospodárstva či iných tradičných sektorov v SR.
No a ďalšie globálne otázky, regionálne disparity a inovácie a znalostná ekonomika a sociálne siete a polarizácia spoločnosti, no tu v kontexte Slovenska nemám dobrý pocit. Mentálna vyspelosť našej populácie sa mi zdá vážnou bariérou riešenia problémov spojených s výzvami globalizácie. A pripravenosť a erudícia a ľudské vybavenie časti našej politickej „elity“ je ďalšia bariéra možného napredovania Slovenska pri riešení problémov, ktoré nás čakajú.
PhDr. Dušan Piršel